back to top
13.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024

Humori i Paulin Selimi… në kujtesen e Ilir Secit

Gazeta

Paulin Selimi (1947-2013)
Paulin Selimi (1947-2013)

Humori i Paulin Selimit…

në kujtesen e Ilir Secit

Shkrimtari shkodran, Paulin Selimi, (Pastë Dritë!), lirisht mund të quhet Mark Twain Shqiptar!…
Skeçe si ai: “Kunati i shokut Xhemal”, “Kushërini nga Amerika”, “E drejta e Natës së Parë”, “Fejesa në Amerikë”, “Erdhën ndihmat”, “Edukate Familjare”, etj, pa diskutim ja kanë dhanë vendin e nderit në Panteonin e Humorit Shqiptar!
Njisoj si ka kenë i madh në skeçe, njashtu ka kenë edhe në jetë! Ata që kanë miqësi dhe ndejtë me të, e kujtojne shumë mirë!

Ilir Seci 2014
Ilir Seci 2014

***
…Na tregonte në nji rast nji histori të fortë fill mbas Kongresit të Drejtshkrimit…
-Kur kishin nisë me u vu në jetë mësimet e Kongresit të Drejshkrimit, Paulini kishte kenë student në Fakuktetin Gjuhë-Letërsi në Tiranë… Në nji orë leksioni Profesor Shaban Demiraj, po u shpjegonte studentëve “Dukurinë e Rotacizmit” …Dmth shndërrimin e mbaresave “-an” të gegnishtes në mbaresa “-ër” të Normës së 1972-it!
Paulini paska kenë duke folë me dikë dhe Profesor Demiraj, i tërhjek vëmendjen:
-Ore Shkodrjan! Paulin Selimi, mendjen në leksion! Mos më fol në orë të leksionit!…
-Nuk po flitsha Profesor! – ja kthen Paulini…
-Ore që fole, të pashë vetv! – i thotë Profesori, i cili për ta zënë ngushtë Paulinin, i thotë:
-Meqë nuk po flisnje, pa na thuaj atëhere se për çfarë po diskutohet këtu?!
-Po Profesor! Ju po flisnit për “Dukurinë e Rotacizmit”! – i përgjigjet Paulini…
-Shumë mirë! – vazhdoi Profesor Shaban Demiraj, duke e pyetur:
-Tani ti Paulin ma e ilustro me ndonjë shembull kët Dukurinë e Rotacizmit?!
-Po ja Profesor! – i thotë Paulini – Marrim për shembull emnin tuaj, Shaban! Në bazë të rregullit të ri caktuar në Kongres të Drejtshkrimit, emni juaj “Shaban” tash e tutje duhet me u thirrë “Shabër”!?

***
Në vitin 1995, bahen zgjedhjet e Forumit Rinor të Ballit Kombëtar, Dega Shkodër… dhe kryetar i Forumit zgjidhet nji i ri me emrin Paulin Selimaj… Kur transmetohet kronika në Lajmet e Radio-Shkodrës për me ba pak humor, gazetarët e kronikës thonë emrin e Paulin Selimit… Kryetarit të porsazgjedhun të forumit ballist!…
Në mbramje, kur Paulini bante xhiro në Piacë, njerëzit rrijshin duke i thanë:
-Urime Paulin!-
-Falemnderës! – ua kthente Paulini që e kuptonte se nji rreng po luhej diku, por nuk po e jepte vedin…
Ma në fund njani i afrohet edhe i thotë:
-Paulin, ishe zgjedhë kryetar i Forumit Rinor të Ballit Kombëtar, a?! Po a nuk je pak në moshë ti mor burrë, a?! Se ti je mbi Katërdhetë vjeç m’duket?!”…
-Pse mor çka ka?! Unë 43 vjeç jam, po Forum Rinor i bjen me kenë, se na kryetarin, Abaz Ermenjin 92 vjeç e kena, a jo!?” – I thotë Paulini duke vazhdu shetitjen…

***
Në vitin 1995, Paulinin e kishin ftuar në një spektakël televiziv në TVSH …
Bashkë me Paulinin e ftuar në studio ishte edhe Ilda Teka, Miss Shqipnia…
Gazetari Adi Krasta për me e ngacmu Paulinin e pyet:
-Si të duket vetja para Miss Shqipërisë Zoti Selimi?!
-Si para ambasadës italiane, në pritje me marrë vizë!” – i gjegjet Paulin Selimi…

***
Në vitin 1998, nji shkrimtar nga Shkodra bante nji promovim libri, dhe kishte ftuar edhe Fatos Nanon, që ishte Kryeministër i asaj kohe… Mbas diskutimeve fillon kokteji edhe të ftuemit po pijnë edhe nga nji gotë… Në nji moment Fatos Nano, afrohet dhe pyet Paulinin:
-Ore Paulin! Sa revista dhe gazeta botohen sot në Shkodër?!”…
-Asnji për be… Zotni kryeministër!” – ja kthen Paulini, sepse me taman asnji nuk botohej në atë vit!…
-Mëkat! – i thotë Fatosi, – sepse kam lexuar se në Kohë të Zogut dilnin 18 revista dhe gazeta vetm në Shkodër?!”…
-Po mor zotni, njashtu asht e vërteta, njaq delshin… 18 revista e gazeta kanë dalë në Kohë të Zogut, por ajo ka kenë Koha e Zogut, sot asht Koha e Zogut të Kurvës!”…

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.