“Histori Triale” nga Leka Ndoja

0
12
Studiuesi Leka Ndoja
Studiuesi Leka Ndoja
Studiesi Leka Ndoja
Studiuesi Leka Ndoja

“Histori Triale”

nga Leka Ndoja

Nisë nga kategoritë sociale trashëguese të superstrukturës së shtetit shqiptar – në vitin 1990, u identifikuen
1.Grupi social i ish zyrtarëve,
2.Grupi social i intelektualeve,
3.Grupi social i të burgosunve dhe të margjinuemve politikë.
Nisë nga rishpërndamja pas vitit ’90 dhe riformatimit të kategorive – 3 grupet sociale iu atashuen 2 formacioneve politike të mëdha, përbamja e të cilëve i përfshiu në masa të ndryshme 3 kategoritë – por në fund të vitit 2021 – vihet re se Grupi Social i Intelektualëve pësoi bjerrje në përfaqësimin e dy formacioneve dominante – por shkrimi nuk ka këtë synim.
Argumenti i ditës i reduktuem rreth “Rishkrimit të Historisë” – duke marrë parasysh se 3 grupet sociale bazë: zyrtarë, intelektualë dhe të Përndjekun kanë kriju arketipin kolektiv të memories – atëhere mbetet që për hir të kohezionit social të shkruhen 3 historiografi me adresues të 3 grupeve sociale!
Vetpërcaktimi i statusit zyrtar-intelektual duhet të ketë parasysh kapitalin etik të intelektualit që asht i papranueshëm me arrivizmin dhe postin zyrtar.
Ndërsa njësia e Përndjekjes – ka nënkategoritë e saj të shkallës
A.Familjarë të burgosun dhe B.Persona të margjizuemit. Kjo kategori sociale në përgjithësi e ka kry Historiografinë në 90% të modulit – duhet vetëm të ruhet metoda e shkrimit shkencor dhe kronologjitë – përpos stilit të martirologjisë – si cak i përsosmërisë etike. Pra nji Histori letrare faction.
Dy Historiografitë rivale: zyrtare apo intelektuale?
Kontrasti mes këtyre dy Historiografive asht i thellë – se ish zyrtarët rikandeshentë nuk tolerojnë dekonstruksionin e mitit enverian.
Të moderuemit janë intelektualët dhe në rast mospranimi të pajtimit mes dy grupeve sociale – mbetet të shkruhen dy Historiografitë e ish zyrtarëve – që asht në proces dhe e intelektualëve të papajtueshëm me regjimin.
Shkruesit kolektivë – bashkëautoret – që duhet t’u përkasin 3 grupeve sociale – duhet të mos dyshohen për tjetërsim Grupi Social!
Kështu do te kemi “Historiografi Triale” të vetbalancueme nga autorë përfaqësues empirike të 3 Grupeve me memorie sociale – me nervaturë të papajtueshme.
Historia kritike si koncept nicean dhe “Angelus Novus” pret të zgjedhunit e ringjallun me parakushtin e “vrasjes se AntiHyut” siç pohon W. Benjamin.
Ndërsa për “Historiografinë letrare” – rishkrimi asht i panevojshëm (realsocialja e sh. XX).

.

Related Images:

Artikulli paraprakPoezia Shpirtënt shtegtarë e Migjenit… dhe një bisede rreth saj nga Artan Kafexhiu & Kristaq Jorgo
Artikulli tjetërKoha e tejshkuar e përdhosjes së Republikës – poemë nga Emrije Krosi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.