18.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Hajdutëri kulturore – nga Artan Kafexhiu

on

|

views

and

comments

Artan Kafexhiu
Artan Kafexhiu

Hajdutëri kulturore…

nga Artan Kafexhiu

Si do të ndjehej një adhurues i nacionalistit, e antikomunistit Mid’hat Frashëri (a ka “lumoskëndist” në fushën e pendës), kur një pjesë e konsiderueshme e asaj kulture dhe domethënie e kontributit të tij, të përçudnohet, t’i tjetërsohet kuptimi dhe të shitet si një lloj slogani, posteri reklame mode?
Këtë po e bëjnë “celebritete”, e pushtetarë, tepër fashionabël të postkomunizmit të Hoxhës; një pjesë e mirë, të mbetur adhurues të hapur, apo të fshehtë të diktatorit, e të adhuruarve prej tij, si Stalini, Marksi, Lenini, deri tek themeluesja, teoriciene politike, cytësja e pasuksesshme e revolucionit të kuq terrorist në Europën Perendimore, komunistja polake, Roza Luksemburg.
Kjo është pjesë e një trendi botëror, që është hapur, e njihet si “cultural appropriation”, – me vënë nën kontroll e zotërim, kulturën, historinë, kontributin, heronjtë e një grupi, e kulture tjetër. Me fjalë të tjera, vjedhje e kulturës, e çka është e shenjtë për një grup tjetër, madje krejt antagonistë të ideve dhe kulturës komuniste.
Dikush mund të mendojë, se pavarsisht flitet për kultura të ndryshme, e madje përqasje krejt të kundërta, kjo nuk është ndonjë gjë e madhe. Këtë do të ketë menduar edhe Uran Butka, kur me bekimin e qeverisë, nxitoi të krijonte një poster reklame të re, për t’iu adaptuar vjedhjes se heronjve, kjo shumë në modë në Atdhe. E quajtën çmimi “Lumo Skëndo”, kur dihej që në fillim, i paravendosur, destinacioni i këtij çmimi. Madje e bërë me zell e nxitim të hatashëm, për të rrahur hekurin sa është i nxehtë. Nuk mjafton të vjedhësh heronjtë e kulturës kundërshtare politike, por emrat e tyre i kthen në pengje me vlerë, për të mbajtur të njollosur, një ideal të tërë për të cilën luftuan këta heronj, duke përçudnuar, tradhëtuar, e tjetërsuar kontributin e tyre politik e letrar.

Mit'hat Frashëri dhe rinia e emigracionit shqiptar
Mit’hat Frashëri dhe rinia e emigracionit shqiptar

Ka ndryshim, shumë të madh madje, – sigurisht shoqëruar me një ligësi, e djallëzi të pashoq, – të vlerësosh një kulturë, ideal e traditë, siç është kontributi kombëtar, e letrar i Lumo Skëndos, e të kërkosh, e të mësosh nga ky kontribut, ndërkohë, kur në fakt bën të pabërën: ta rrëmbesh, ta mbash tashmë rob, sikur Lumo Skëndo të ishte “i tyre”, e më keq të demostrosh me hipokrizi, e në fund të fundit tallje, mungesë totale respekti për emrin e traditën e krijuar prej tij.
Kështu ngjan, që një emblemë kulturore, një ideal, një emër i panjollosur, adaptohet nga pushtetarët e sotëm shqiptarë, për t’ia bërë dhuratë, një “celebriteteje” të pompuar nga vetë ata, dhe e majta europiane, që duan të vazhdojnë të mbajnë gjallë ideale kriminale, që kanë shkaktuar miliona viktima, por kësaj here, nën një petk të ri, një lloj trendi të ri, por me rrënjët në gjakun e këtyre miliona viktimave të dhunuara mizorisht. Kjo dëshmon vetëm përdhosje, mungesë respekti për rëndësinë dhe domethënien kulturore e kombëtare të traditës nacionaliste të krijuar nga Frashërllinjtë, dhe veçanërisht pinjolli i fundit të tyre, Mid’hati.
Çmimi “Lumo Skëndo” është një lloj veshje mashtruese, për t’u përdorur nga kllounët qeverisës, dhe “celebritetes” marksiste, që iu akordua çmimi. Këtë lloj kostumi të ri, ajo e fut në garderobë në të mbrame, kur nuk i duhet. Ndërkohë, asaj pjesë të vërtetë të shqiptarëve të terrorizuar, të sakrifikuar, të vdekur burgjeve e torturave, e të trashëgimtarëve të tyre, që mbajtën gjallë, respektuan traditën e Lumo Skëndos, i është rrëmbyer, vjedhur e adaptuar, dhunuar e tradhëtuar, e drejta themelore dhe shenjtëria e idealit të tyre.
© AK

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.