11.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Gjeto Keqi – vargje nga Ejëll Miculi

on

|

views

and

comments

Diktatura e "Drapër e çekanit"!!
Diktatura e “Drapër e çekanit”!!

Gjeto Keqi*

vargje nga Ejëll Miculi

O Malci, ty t’kjosha falë,
Due me t’kndue për nji djalë,
Zemër trim e shqipoj malit,
Burrë besnik i Bajz’s Kastratit.
 
Luftoi n’Spajë, luftoi n’Shqipni,
Pa iu tremb’ kurr syni i tij;
Me pushtuesit gjakatarë:
-Jam malcor, – tha – jam shqiptar .
 
Pa ike mirë okupatori,
Ia filloi n’Shqipni terrori;
Komunizmi – pjell’e satrapit
Arrestoi kët djal’ t’Kastratit.
 
Se u çue ai me guxim:
-Ndalnie dorën, – tha – ky trim;
Porsi bisha zbritë prej malit,
Pini gjak t’pastër shqiptarit.
 
Komunist i orve t’para;
Diktaturës, -tha – i tretë fara!
Jua përplasi për surratit
Tes’ren e kuqe, djal’i Kastratit…
 
Gjeto Keqi, t’u knoftë kanga!
T’u rrittë ndera, e t’u shtoftë rraca!
Nalt ia çove namin Malcisë,
Për atdhe, n’mbrojtje t’lirisë…
Petro Marko, Skënder Luarasi, Iliaz Pasha, Mehmet Shehu, luftëtarë të Spanjësj
Petro Marko, Skënder Luarasi, Iliaz Pasha, Mehmet Shehu,
luftëtarë të Spanjës

Kush asht Gjeto Keqi*

*Gjeto Keqi ka kenë komunist i Kominternit dhe luftëtar i dalluem në Spanjë, shok i Mehmet Shehut. Kallxojnë për të se kur asht plagosë Mehmeti, Gjetoja e ka bajtë në krahë dhe i ka pshtue jetën…
Ka ardhë në Shqipni dhe ka luftue në radhët partizane deri sa kanë hikë gjermanët. Kur kane fillue raprezaljet, ky asht çue me forcë kundër tyne dhe i ka thanë Mehmet Shehut, se nuk kena luftue për me vra popullin tonë.
E kanë arrestue, torturue dhe mbajtë nëpër burgje gjithë jetën.
Thonë se vetë Mehmeti ka shkue e takue disa herë dhe i ka thanë: Ban autokritikë Gjeto dhe unë t’baj antarë të Komitetit Qendror. “Jo, nuk due pushtet, kam lufte dhe due vetëm liri e popullit tem e asgja ma shumë! Jam ma mirë në burg se t’bahem pjestar në krimet ndaj populli. Ka dalë prej burgut, në mos gaboj në 89 o në 90.
Gjatë kohës që ishte në burg i kanë arrestue edhe t’bijnë, Laura Keqin 16 vjeçe.
Shokët e tij t’burgut e kujtojnë me shumë respekt e dashni!
.
(materiali u përgatit nga Ejëll Miculi)

 

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.