Ende ose akoma, ose në vazhdimësi… – nga Petraq Kote

0
10
Qielli mbi Fier më 10 korrik 2019
Qielli mbi Fier më 10 korrik 2019

Ende ose akoma, ose në vazhdimësi…

nga Petraq Kote

(Në BRSS dhe Shqipëri janë pushkatuar poetë, po, edhe Federiko G. Lorka)
…Fierit të artit letrar të “pushkatuar”, i dhëmb tmerrësisht poeti Aleksandër Zaka.
I futur në kurthin e “vetëdijes poetike” e më pas në darën e ish spiunëve të sigurimit të shtetit në kulturë e soc-art, ai provoi burgun dhe më andej depresionin e thellë, deri në vdekje…
“…sot arrestuam një nga armiqtë më të mëdhenj të partisë dhe letërsisë shqiptare, këtu në Fier…” do ta çelte atëhere, asaj gomorre letrare, mbledhjen ogurzeze të Lidhjes së Sh. A. të Shqipërisë, Dega Fier, në sallën e vogël të mbledhjeve të Shtëpisë së Kulturës, Fier (sot prefektura), kryetari i saj M. P.
Poeti realist, Aleksandër Zaka, kishte mbajtur padashje kokëposhtë (duke e çuar diku), fotografinë e Enver Hoxhës…
Po se kush ishte poeti Aleksandër Zaka, na e ka treguar më prapa (1998) jo pa brengë Dritero Agolli, na e ka treguar vetë krijimtaria e tij e klasit, një krijimtari kryeneçe dhe vetshënjonjëse…
Dhe për çudi!
Unë në bibliotekën time e kam dosjen e plotë të hetuesisë dhe gjyqit të Poetit, të pa vdekur. Nuk mendoj se kishte armiqësi partie apo letrare. Janë dhe spiunarët aty.
Zaka ishte sotist prej futurizmi.
Ne paqe qofsh i prehur, poet.
Edhe në periodikun “Drapër e çekan”, poezia e poetit Aleksandër Zaka së bashku me poezinë e poetit tjetër të burgosur M. Mile, është therur me majë të çeliktë lapsi.
E keni gjithë gjak, atje në anën e publicistikës të Bibliotekës Publike Fier, shikojeni o studiues të mire edhe ju njerëz, që nuk e dini.
Po kush e vrau poetin Aleksandër Zaka?
E doni emrin?
E, ç’vlerë ka! Atë e vrau liria e vogël.
Fieri kishte edhe art…
.
@kotepetraq; Shënimi, është i rastësishëm, pasi sot e kujtuam poetin.
.
Fotografia është shkrepur dje mbi qiellin e qytetit, Fier

Related Images:

Artikulli paraprakMjaft e përqeshët Shqipërinë z. Kadare! – nga Elona Caslli
Artikulli tjetërDorëheqja e Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj – dhe opinione politike
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.