Ballina Testata Gazeta Dom Ndre Mjeda në Filatelinë Shqiptare – nga Hysen S. Dizdari

Dom Ndre Mjeda në Filatelinë Shqiptare – nga Hysen S. Dizdari

0
19
Pulla me dom Ndre Mjeden - 2016
Pulla me dom Ndre Mjeden - 2016
Dom Ndre Mjeda (1866-1937)
Dom Ndre Mjeda (1866-1937)

Dom Ndre Mjeda në Filatelinë Shqiptare

nga Hysen S. Dizdari

me rastin e 81 vjetorit të largimit nga jeta të Dom Ndre Mjedës

Dom Ndre Mjeda, lindi në Shkodër me 20 nëntor 1866, dhe u largue nga jeta, me 1 gusht 1937. Mjeda ishte teolog, shkrimtar, gjuhëtar, deputet shqiptar po edhe një nga poetët më të shquar të kombit shqiptar. Jakov Milaj në veprën e tij “Raca Shqiptare”, Ndre Mjedën e cilëson: “nji ndër letrarët ma të mëdhaj qi ka qitun Shqipnija”.
Prof. Dhimitër Shuteriqi, duke vlersuar Mjedën si poet thekson: “Cilësitë artistike të Mjedës janë të mëdha. Vargun e ka të përsosur, është mjeshtër i rrallë i strofës dhe i tingëllimës. Ai është shembull i një ndërgjegje artistike në historinë e letërsisë sonë…!”
Posta shqiptare i ka dhënë vendin e merituar teologut poetit dhe atdhetarit shquar: Dom Ndre Mjedes.
Emisioni i parë kushtuar Dom Ndre Mjedës, u emetua në nëndor të vitit 1966, dhe titullohet: “Ndre Mjeda”.
Ky emisioni përbëhet nga dy pulla me vlerë 0.25 lek dhe 1.75 lekë.
.
Pulla me dom Ndre Mjeda
Pulla me dom Ndre Mjeda
Pulla me dom Ndre Mjeda
Pulla me dom Ndre Mjeda
Emisioni i dytë kushtuar Dom Ndre Mjedës, u emetua me 17 Gusht 2016, dhe titullohet “Figura të shquara kombëtare”
Ky emision përbëhet nga tre pulla me vlera të ndryshme .
Pulla me vlerë 10 lekë i kushtohet dom Ndre Mjedës.
.
Pulla me dom Ndre Mjeden - 2016
Pulla me dom Ndre Mjeden – 2016
Ky emision u shtyp në 304.500 copë pulla postare dhe FDC në 250 copë.
Me rastin e 81 vjetorit të largimit nga jeta të dom Ndre Mjedës u kujtoj shqiptarëve një pjesë nga poema e tij:
Poema e famshme “Liria” është shkruar në vitin 1911, në pragun e shpalljes pavarsisë së Shqipërisë, por e pa dritën e botimit vetëm pak para vdekjes autorit në vitin 1937.
Tiranë më, 25.07.2018
.

LIRIA

– I –

O shqipe, o zogjt’e maleve, kallzoni:
A shndrit rreze lirie n’ato maja;
mbi bjeshk’ t’thepisuna e n’ograja,
ku del gurra e gjëmon përmallshëm kroni?
 
A keni ndie ndokund, kah fluturoni ndër shkrepa,
me ushtue kangën e saj?
A keni ndie nji kangë të patravajë?
O shqipe, o zogjt’ e maleve, kallzoni!
 
“Lirim, lirim!” – bërtet gjithkah malsia.
A ka lirim ky dhé që na shkel kamba,
a veç t’mjerin e mblon anemban’ robnia?
Flutro shqipe, flutro kah çelet lama,
sielliu maleve përreth që ka Shqipnia,
e vështroje ku i del lirimit ama.
 
……..
 
 

– VI –

Por nuk u shuejt edhe, jo, shqiptaria:
Lodhun prej hekrash që mizori e njiti,
lodhun prej terri ku robnimi e qiti,
shpreson me e zgjue fluturim mënia.
 
E kqyre: Ndër male po përhapet shkëndija
e lirimit t’Atdheut; fshehtas shëtiti
kasoll’ për kasoll’ rreth buneve e soditi
frymë të re tue zbrazun për gjithkah, hija
 
e Skanderbegut. Që ndër djepa rritin
nanat e Hotit djelmënin’ ushtore
e idhnim n’armikun nëpër gji iu qitin.
e nalt, ndër maja, bukuri mbretnore.
 
Ndre Mjeda – Poema “Liria” -shkruar në vitin 1911
 

Related Images:

Artikulli paraprakNjë hymn dashurie për Prizrenin… – nga Nikoll Loka – Lazër Radi, përmes librit “Mjegullnaja e një kohe të largët”
Artikulli tjetër30 vjet pa At Meshkallën… nga Fritz Radovani
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

S'KA KOMENTE

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.