Ca të vërteta për Betonin Romak

0
12
Colosseu - me Beton Romak
Colosseu - me Beton Romak
Colosseu - me Beton Romak
Colosseu – me Beton Romak

Ca të vërteta për Betonin Romak

Materiali më i fortë i prodhuar nga njeriu që i ka rezistuar kohës është betoni romak.
Betoni romak është një nga shpikjet më të mëdha njerëzore që ndryshoi arkitekturën botërore në ndërtim. Falë kësaj shpikje ne po arrijmë lartësite kilometrike me ndërtesa të larta.
Durrësi është një nga qytetet e para antike në Ballkan ku u përdor betoni romak në shumë ndërtesa. Gjurmë të betonit romak ka edhe te ujësjellësi antik i Petrelës, Albanopolit dhe rrethinat e Krujës.
Po çfarë e lidh Shqipërinë me betonin romak?
Përbërësit e betonit romak janë: gëlqerja, shtufi, tulla e thërmuar, pluhur vullkanik dhe uji i kripur i detit. 50% e betonit romak përbëhet nga gëlqerja, ndërsa përqindja komponenteve të tjerë ndryshon sipas ndërtimit. Përhapja e betonit romak në Shqipëri lidhet me distancat e materialit kryesor që është gëlqerja.
Sipas studimeve të fundit, betoni romak nuk hollohej aq shumë sa betoni i sotëm, ai përpunohej gjysëm i thatë, dhe herëpashere i hidhej uji deti që të kristalizohej në maksimum. Kjo ndikoi që të jetë materiali më i fortë i shpikur nga njeriu, dhe t’i rezistojë dymijë viteve dhe ekstremeve të temperaturave.
Jo me kot pas dymije vitesh, shpikje të betonit, Kruja u mbush me fabrika çimentoje dhe u blene malet gëlqerore dhe shtufore nga kompani të mëdha ndërkombëtare. Kodrat e Krujës janë i vetmi vend në bote ku shtufin, argjilën dhe gurin gëlqeror i kanë në të njëjtin vend dhe me cilësinë më të mirë se në çdo vend tjetër.

Marrë nga Muri i FB i Alban Çakallit

Related Images:

Artikulli paraprakDjaj dhe Djallusha… – tregim nga Jozef Radi
Artikulli tjetërDobrica Qosiq: Për popullin serb
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.