“Burrat e vërtetë nuk thonë kurrë më fal!” – libër i shkruar nga Jim Belushi

0
13
Aktori hollyvudian Jim Belushi
Aktori hollyvudian Jim Belushi
Aktori hollyvudian Jim Belushi
Aktori hollyvudian Jim Belushi

“Burrat e vërtetë nuk thonë kurrë më fal!”

libër i shkruar nga Jim Belushi

“Jemi krenarë… që jemi Shqiptarë…
E duam vendin tonë, Shqipërinë…
E dua Shqipërinë, pse jam Shqiptar, e flas Shqip!”
Jim Belushi – aktori shqiptar i Holliwoodit,
nga fshati Qytezë i Devollit

Dy këngëtare amerikanë, do të çudisnin Amerikën dhe do të bëheshin të famshëm në vitet ’80, me këngët e tyre të rrokut, e xhazit, duke kënduar dhe vallzuar në skenë me saksofonë, dhe duke ngritur peshë publikun amerikan.
Ishin dy vellëzerit Xhon e Xhim Belushi, me origjinë, familje shqiptare nga Qyteza e Devollit: James Adam Belushi (lexo: Xhejms Belushi, vëllai më i madh, këngëtar, i cili vdiq para kohe…) dhe Jim Belushi (lexo: Xhim Belushi), lindi më 15 qershor të vitit 1954 në Çikago (Ilinois), është aktor amerikan i kinematografisë, teatrit dhe televizionit me prejardhje shqiptare.
Kësaj here do të ndalemi për të shkruar për Xhimin, këngëtar, aktor hollywoodian dhe së fundi shkrimtar, me librin e tij autobiografik, të përkthyer dhe në shqip.

James Belushi
James Belushi

Jeta e hershme

Fëmijërinë e rininë i kaloi në Veaton (Ilinois). Është fëmija i tretë nga katër fëmijët e Adem dhe Agnesë Belushit.
Babai i tij, Ademi, emigroi në SHBA, duke lënë vendlindjen, fshatin Qytezë i Devollit në vitin 1934, në moshën 15 vjeçare. Ndërsa nëna e tij, Agnes Belushi, lindi në SHBA, bijë e një emigranti shqiptar. Vëllai i tij më i madh ishte John Belushi (lexo; Xhon Belushi), po ashtu aktor i famshëm i skenës së Hollivudit dhe shoqërisë në SHBA.
Belushi studioi në universitetin e Ilinoit të quajtur Southern Illinois University Carbondale dhe u specializua në degët e Artit: Të shprehurit dhe Teatri.

Dan Aykroyd  dhe  Jim Belushi ne filmin The Defenders
Dan Aykroyd dhe Jim Belushi ne filmin The Defenders

Paraqitja në skenë

Nga viti 1977 deri më 1980-in, Xhimi punoi së bashku me grupin teatror të Çikagos të quajtur: “The Second City”. Gjatë kësaj periudhe prezantohet si deputant në televizion më 1978-ën, në: Who’s Watching the Kids po ashtu kishte disa pjesëza në serinë: Brian De Palma’s The Fury. Roli i tij i parë i gjatë ishte në filmin: Michael Mann’s Thief (1981).
Nga viti 1983 deri më 1985, shkroi dhe mori pjesë në programin e mbrëmjes së shtunës: Saturday Night Live. Kulmin e famës së tij,
drejt rolit kryesor e arriti me rolet ndihmëse në: About Last Night dhe Salvador (të dy më 1986). Luajti role edhe në filmat: Real Men (1987), The Principal (1987), Red Heat (1988), K-9 (1989), Taking Care of Business (1990), Mr. Destiny (1990), Royce (1994), Retroactive (1997), etje.
Po ashtu Xhimi, punoi në filmat vizatimor. Një ndër sinkronizimet, është edhe ai në filmin vizatimor Geppetto, një version i filmit artistik Pinokio.
Është martuar tri herë dhe ka tre fëmijë. Tani gjendet në mardhënje bashkëshortore me Jennifer Sloan, i kurorëzuar më 2 maj 1998.
Sipas prezantimeve të tij në skenën e shoqërisë amerikane, dhe në përgjithësi me intervistat e tij, ai mburret me prejardhjen e tij. Në një intervistë të dhënë ZDF (Radio Televizion Shtetëror Gjerman), ai flet me kënaqësi për vizitën e fundit të tij me të atin në vendlindje. Ai thotë se: “kur, isha në vendlindjen e babait, nga të gjitha anët shikoja si në pasqyrë, figurën time, të gjithë më dukeshin të njëjtë si unë!”.
Në vitin 2001, Xhimi luan në serialin According to Jim rolin kryesore me Courtney Thorne-Smith.
Vazhdon edhe sot të luajë filma artistikë, seriale dhe show teatrale.

Jim Belushi & Actor Dan Aykroyd ne vitin 2008
Jim Belushi & Dan Aykroyd ne vitin 2008

Libri “Burrat e vërtetë nuk thonë kurrë më fal!”

shkruar nga Jim Belushi… një libër për jetën e tij!

Jim Belushi, aktori i madh hollivudian vizitoi Shqipërinë, në një kohë kur u bë i njohur edhe si autor i librit “Burrat e vërtetë nuk thonë kurrë më fal!”, botim në shqip.
Vasilika Tafa shkruan se: “…me këtë botim, realizon edhe një amanet që i ati ia ka lënë asaj, për kushëririn Jim Belushi!”
Për librin dhe për këtë lidhje shpirtërore, ajo do flasë më shumë në shkrimin e mëposhtëm.

“Burrat e vërtetë nuk thonë kurrë më fal!”, është një liber i shkruar nga ylli i kinemasë hollivudiane, Jim Belushi. Shumë prej jush do të thoni, mos ka ndonjë ngatërresë? Jo! Vetë aktori ka provuar të jetë në rolin e shkrimtarit. Ndoshta talenti i tij ka shkëlqyer në kinematografi, por nuk e ka ndier veten të realizuar pa thënë ato që vetëm ai i di për jetën nëpër të cilën ka shkelur.
Libri ka nota të thella autobiografike dhe pritet të publikohet së shpejti nga shtëpia e librit “Ombra GVG”. Shpresojmë që lexuesi shqiptar të ndjekë sukseset dhe dështimet, realizimet e tij shpirtërore, që aktori me origjinë shqiptare ka kaluar në jetën private. Ka sjellë në libër shumë personazhe, të afërmit e zemrës, bashkëpunëtorët që e kanë ndihmuar të bëhet një aktor i madh dhe që e kanë penguar të jetë një burrë ideal për gratë e tij. Mirënjohja dhe pendimi që përshkon librin e Jim Belushit, e bëjnë të jetë një model i vërtetë edhe për shoqërinë shqiptare.
E kam pritur me emocion të veçantë realizimin e këtij libri për dy arsye:
Së pari, doja të sillja para lexuesve vlera të vërteta njerëzore të një shqiptari të madh, pasi çdo ditë forcoj bindjen time që shoqëria shqiptare ka nevojë për modele, të cilat i japin shtytje e besim në civilizimin shoqëror e emancipimin e shoqërisë. Së dyti, kam edhe një shkak personal. Impulsin dhe ngarkesën emocionale që më shkakton botimi i këtij libri në shqip, dua ta ndaj në një pozicion të ri.
Por çfarë përbën për mua personalisht fenomeni Jim Belushi?!
Me koshiencën e botuesit kam realizuar një qëllim të shtëpisë botuese, me koshiencën e vajzës doja të tregoja diçka që kam kohë që e ruaj brenda vetes. (V.T)

Vellezerit Belushi...
Vellezerit Belushi…

Vizita e Jim Belushit në Shqipëri

Aktori i njohur hollivudian, Jim Belushi zbriti në Rinas në vitin 1995. Ai mbërriti në Shqipëri me të atin, Ademin, i cili ishte larguar nga Shqipëria në vitin 1934 dhe me djalin e tij 14 vjecar, Robertin. Gjatë vizitës së tij në Shqipëri aktori i njohur se bashku me djalin dhe të atin vizitoi edhe fshatin e origjinës në Korçë. Ata takuan njerëzit e afërm me të cilët kishin lidhje gjaku si dhe personalitete të ndryshme të vendit. Po ashtu u organizuan edhe disa takime të aktorit të famshëm në Kinostudio me punonjësit e kineastët. Timo Flloko, aktori i njohur shqiptar, që nga takimi me Jimin gjatë vizitës në Shqipëri e në takimet e mëvonshme kur ai vetë jetonte në Amerikë, ka shkruar këto mbresa për Belushin: “Jimi është njeri shumë i dashur dhe i sinqertë, por po aq i ndjeshëm dhe me temperament shpërthyes si rrallë shqiptar” (Shkrimi “John Belushi, komiku i madh me fat tragjik”). Pas një qëndrimi disaditor, familja Belushi u kthye në Amerikë. Vetëm pak kohë pas vizitës në Shqipëri i ati i aktorit të njohur, Adem Belushi, vdiq në Amerikë.
Marrë nga Muri i Fb, i Nonda Kajnos

Related Images:

Artikulli paraprakNdrron Jetë Historiani dhe akademiku i njohur Zef Mirdita
Artikulli tjetërKrist Maloki – Kritik dhe polemist i shquem… nga Agim Morina
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.