back to top
28.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Myzafer Pipa

Viktor Koliqi, dhe pasqyrat e kujtesës në letërsi nga Ardian Ndreca (gsh)

Viktor Koliqi, dhe pasqyrat e kujtesës në letërsi nga Ardian Ndreca Viktor Koliqi ka lanë shumë pak shkrime për me u cilësue si shkrimtar i...

Myzafer Pipa dhe koha kur ai jetoi e vdiq nga Ahmet Bushati

Myzafer Pipa dhe koha kur ai jetoi e vdiq nga Ahmet Bushati Në kohën që sapo donte me u hapë “Gjyqi Special” në kinema “Kosova” në...

Dr. Myzafer Pipa – I mbytun mizorisht nga Enver Hoxha nga Fritz Radovani

Dr. Myzafer Pipa I mbytun mizorisht nga Enver Hoxha nga Fritz Radovani 30 shtator 1946: “Zhduket” dr. av. Myzafer Pipa... dhe  dosja  e tij... Myzefer Pipa asht le...

Qemal Draçini, intelektual i shquar, Martir i Demokracisë

Qemal Draçini, intelektual i shquar, Martir i Demokracisë Qemal Draçini (1922-1947) ishte kritik, studiues, publicist, lëvrues i poezisë e i prozës dhe mësues shqiptar.1] Jeta Lindi në Shkodër...

Elegjia Vllazërore… nga Arshi Pipa

Elegjia Vllazërore... nga Arshi Pipa “Si asht e mundun zotnij, që një trup gjykues, i cili për kryetar ka një ish- “teneqexhi” - (qe fjala për...

Muzeumi i Viktimave të Komunizmit në Shkodër – Fjala e Ahmet Bushatit

Muzeumi i Viktimave të Komunizmit në Shkodër Fjalë rasti mbajtë nga z. Ahmet Bushati në kuadër të përurimit të Muzeumit të Viktimave të Komunizmit...

Shqipëria në optikën e Dom Simon Jubanit… dhe Frymë pas Fryme… nga Menita Ljarja

Frymë pas Fryme... nga Menita Ljarja Poeti i famshëm italian Giacomo Leopardi në njërën nga veprat e tij rrëfen se një herë në Firence kishte...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.