back to top
9.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

"Mrizi i Zanave”

100 vite akuza ndaj Esad Pashë Toptanit si politikan – nga Ervina Toptani

100 vite akuza ndaj Esad Pashe Toptanit nga Ervina Toptani Po sjell të shkruar një resùme studimore, historike mbi akuzat që i bëhen Esad Toptanit...

Kisha e Shën Eufemisë në Kallmet të Lezhës – dhe statuja madhështore gdhendur në shkëmb

Kisha e Shën Eufemisë në Kallmet të Lezhës dhe statuja madhështore gdhendur në shkëmb Te Kisha e Shën Eufemisë, vepër e punuar në një shkëmb gëlqeror...

Nji lule vjeshtet – nga Gjergj Fishta

Nji lule vjeshtet - Mrizi i Zanave nga Gjergj Fishta Kjo ndoshta asht poezija ma lirike e mbarë këtij libri, n'atë kuptimin e ngushtë qi...

1949 – Pse u dënua Gjergj Fishta?! – Dokument pa nënshkrim

1949 - Pse u dënua Gjergj Fishta?! Dokument pa nënshkrim Ndër tezat që po përgatiteshin të diskutoheshin në Konferencën III të Lidhjes parashtrohet dhe kjo...

Tue kujtue Át Gjergj Fishtën nga Gjin Duka (at Daniel Gjeçaj)

Tue kujtue Át Gjergj Fishtën nga Gjin Duka (at Daniel Gjeçaj) Në kujtim të shtatëmbëdhetë vjetorit të dekës të Poetit kombtár (“Shêjzat” vj. I, nr. 4-5, 1957) Shtatëmbëdhetë...

Nanat Shqiptare nuk kanë monument… nga Fritz Radovani

Nanat Shqiptare nuk kanë monument... nga Fritz Radovani Kaliopi Dilo - Sheperi Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë... Shpesh e përsëriste nji halla ime, Motër Gjyzepina Radovani,...

Fishtën botojeni! – Mos e përdhosni! nga Skënder Buçpapaj

Fishtën botojeni! - Mos e përdhosni! nga Skënder Buçpapaj Skënder Buçpapaj, ndër të tjera do të kujtohet si autori që botoi në gazetën “Drita” të parin...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.