Nyjet-Arkivit për » Gruaja «

Virna Lisi (8 Nentor 1936 – 18 Dhjetor 2014) Gruaja

“Ka njimijë mënyra, o ndoshta edhe ma shumë për me e ba për vedi nji grua… Po asht nji e vetme, ajo që shkon përtej puthjes dhe vështrimit… Respekti!” 

Henry Miller (1891-1980) – Gruaja

“Ju veç tri gjana mund të bani për nji grua: me e dashtë atë, me vuejtë për të, ose me e përjetsue atë në art…”

Gruaja poezi nga Petrit Ruka

Gruaja… poezi nga Petrit Ruka     Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë: e po Lexo Me Teper.

Fletë të grisura jete… Viola Doko

Fletë të grisura jete… Viola Doko Sot është dita e kundërdhunës ndaj grave… dhe unë desha diçka për kët ditë… Vonë një mikja ime ma tagoi kët shkrim mjaft të dhimbshëm… Lexo Me Teper.

Honore de Balzak – Gruaja

“Edhe gratë ma pak djallëzore kanë nji pafundësi kurthesh, triumfon ajo ma torollakja e tyne, falë atij besimi të pakët që ngjall te të tjerët…!” 
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook