back to top
27.5 C
Tirana
E hënë, 20 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Drita

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939 – nga Aurenc Bebja

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939 nga Aurenc Bebja*, Francë - 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën...

“Yjet e pashuar” të viteve ’30 ose Iluminizmi Shqiptar! nga Alma Lama

  "Yjet e pashuar" të viteve ’30 ose Iluminizmi Shqiptar! nga Alma Lama Pesë vitet e kërkimeve në Bibliotekën Kombëtare, për studiuesen kosovare, Resmije Kryeziu, janë kurorëzuar së...

Et’hem Haxhiademi (1902-1965) – klasicisti i letërsisë shqipe Anton Cefa

Et’hem Haxhiademi (1902-1965) - klasicisti i letërsisë shqipe  një profil letrar nga Anton Cefa Et’hem Haxhiademi është përfaqësuesi i rrymës letrare të klasicizmit në letërsinë shqipe. Në vitet...

Aktiviteti letrar e publicistik i Shpend Sollaku Noé.

Aktiviteti letrar e publicistik i Shpend Sollaku Noé. Vitae Shpend Sollaku - Noe Shpend Sollaku - Noé; lindi më 3 prill të vitit 1957, në Lushnje...

Halil Jaçellari: Nji shënim, nji tregim dhe skeda e nji shkrimtari…

Halil Jaçellari - Nji shënim, nji tregim dhe skeda e nji shkrimtari të ikur shpejt... nga Jozef Radi Halil Jaçellarin e kam njohur qysh herët,...

Për nji bashkëpunim shkrimtarësh nga Lazër Radi (1938)

Për nji bashkëpunim shkrimtarësh nga Lazër Radi (1938) 75 vite ma parë, në gazetën Drita të Zoi Xoxes, Lazër Radi hedh idenë e nji klubi...

Vangjel Koça – I vdekuri pa varr…! Dr. Samim V. Visoka (1944)

I vdekuri pa varr...! nga Dr. Samim V. Visoka (1944) Në 50-vjetorin e vdekjes së Vangjel Koçës Dr. Lazër Radi* Në gushtin e viti 1943, anija...

Migjeni dhe Dr.Lazër Radi – Këze Kozeta Zylo

 Migjeni dhe Dr. Lazër Radi nga Këze - Kozeta Zylo (Rreth librit “Një verë me Migjenin” i Dr. Lazër Radit) Autori i librit është ndër të...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.