back to top
13.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ars

Lek Pervizi: “Kur penat ishin si gryka armësh vrastare…”

Lek Pervizi: “Kur penat ishin si gryka armësh vrastare...” Jozef Radi interviston intelektualin dhe eruditin Lek Pervizi revista“Ars” (maj 2005) Cili është kufiri që ndan artin...

Fernando Pessoa: “Poet do me thanë me u shti…”

Drojë e përjetshme prej Pessoas... nga Jozef Radi Fernando Pessoa, asht ndër figurat ma komplekse të letërsisë portugeze dhe asaj botnore… Artist i madh fragmentar, për...

Kulti i rrëzuem i anmikut… Jozef Radi (Ars 2004)

Kulti i rrëzuem i anmikut... Jozef Radi (Ars 2004) Takimi dhe njohja me Robert Elsie-në N'ato fillime t'çorodituna të viteve nantdhjetë, Robert Elsie, s'qe nji personazh...

Elsie …Eposi i Fishtës m’tërheq më shumë se eposi i Njegoshit…

'Lahuta e Malcis' e Fishtës më tërheqse se eposi sllav i Njegoshit... Robert Elsie intervistuar prej Jozef Radi - gusht 2004 Jeni nder të paktit studuies që...

Anton Çehov (1860–1904) esse Harold Bloom (ars 2006)

Anton Çehov (1860–1904) esse nga Harold Bloom (ars 2006) Përktheu Jozef Radi (ars 2006) Ju ankoheni se personazhet e mi janë të trishtë! Po dreqi ta...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.