Nyjet-Arkivit për » Anton Berisha «

Përmirësimi i situatës… dhe jo zgjidhjet radikale për arsimin në Kosovë – Anton Berisha i shkruan Rrahman Jasharit

Përmirësimi i situatës… dhe jo zgjidhjet radikale për arsimin në Kosovë* nga Anton Berisha Letër e hapur kryetarit të SBASHK-ut, z. Rrahman Jashari, “Askush nuk mund të kalërojë mbi kurrizin tënd, Lexo Me Teper.

Nikaj-Mërturi në vështrimin e disa hulumtuesve të huaj – nga Ylli Prebibaj

Nikaj-Mërturi në vështrimin e disa hulumtuesve të huaj nga Ylli Prebibaj Roli specifik që kanë luajtur krahinat e ndryshme në historinë e Shqipërisë, tashmë ka filluar dora-dorës dhe po del në dritë. Lexo Me Teper.

Pjetër Budi, kalvari i pranimit të tij si poet dhe prozator nga Behar Gjoka

Pjetër Budi, kalvari i pranimit të tij  si poet dhe prozator nga Behar Gjoka Moti i sivjetmë shënon 450-vjetorin e lindjes së Pjetër Budit. Në këtë kapërcyell të mijëvjeçarit të tretë, përkujtesa Lexo Me Teper.

Kolazh mendimesh për Medaljen e Artë Olimpike Majlinda Kelmendi – Rio de Janeiro 2016

Kolazh mendimesh për Medaljen e Artë Olimpike Majlinda Kelmendi – Rio de Janeiro 2016 Anton Berisha Puna, disiplina, përkushtimi, djersa – sinqeriteti e modestia përmes lotëve; kjo duhet të jetë rruga që duhet Lexo Me Teper.

Poezitë e shpluhurosura të rinisë së Robert Shvarcit

Poezitë e shpluhurosura të rinisë së Robert Shvarcit Kam shkruar edhe unë, prozë e poezi, deri në fund të viteve ’50. Por pastaj vendosa të hesht, të hesht në mënyrën time: Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook