back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Shtator, 2014

Dita Ndërkombtare e Përkthyesve në Ditën e Shën Jeronimit… nga Ilir Seci

Dita Ndërkombtare e Përkthyesve në Ditën e Shën Jeronimit... nga Ilir Seci 30 shtatori ështe Dita Ndërkombtare e Përkthimit... Kjo datë u vendos pikërisht me 30...

“Pasunia që na lon të parët ton… nuk do t’jetë ene për shum kohë…”

"Nuk do t'jenë ene për shum kohë... - thotë Xhemoli" shkruar nga H.E.K Në kryqzimin që lidh "Shallvaret" me rrugën "Refik Toptani" (Myslym Shyri),...

Gaspër Pali – tri Poezi e nji thirrje në kujtesë nga “Hyjt mbi Greminë”

"Hyjt mbi Greminë" i Gaspër Palit... si rikthim në inkoshiencë nga Jozef Radi Para do kohe, kur befas ndesha n'kopertinën e librit me poezi, "Hyjt...

Praq Rado: Nga Thethi në Hollywood… një film për jetën time Fatmira Nikolli

Në studion e TV Alba Life në Staten Island - New York, i ftuar aktori i Hollivudit, shqiptari nga Thethi i Dukagjinit Praq Rado. Qe një bashkëbisedim i...

Skeda Biografike Gjon Shllaku (Wikipedia)

Skeda Biografike Gjon Shllaku (Wikipedia) Gjon Shllaku (Shkodër 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes...

Varfëria artificiale e Gjuhës Shqipe nga Mehmet Elezi

Varfëria artificiale e Gjuhës Shqipe nga Mehmet Elezi Në gjuhën tonë të bukur: shqip 1. E papritura qe një diplomat i ri europian, që paskesh shërbyer do...

Oscar Wilde (1854-1900) – Njeriu

"Sa ma shumë e studiojmë jetën dhe letërsinë, aq ma shumë e ndjejmë se mbas çdo gjaje të bukur asht individi, dhe s'asht çasti ai...

Spiunët që pritën Papën… nga Nebil Çika

Spiunët që pritën Papën... nga Nebil Çika “Kam zgjedhur të mos e mashtroj Zotin dhe të bëj këtë rrëfim publik. Refuzoj që të bëhem Juda...

Brigitte Bardot, 80 vjet bukuri autentike… Laura Squillaci

Brigitte Bardot, 80 vjet bukuri autentike... dhe një jetë jetë kushtuar kafshëve Laura Squillaci Muza e Andy Warhol, katër martesa dhe një flirtim me Jimi...

Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit… nga Fahri Xharra

Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit... nga Fahri Xharra “Mos i rrëmoni varret tona, na leni të qetë, mos i tundoni reliktet tona, o ju të padenjë, që...

Skeda Biografike Petro Zheji (Wikipedia)

Skeda Biografike Petro Zheji (Wikipedia) Petro Zheji ka lindur në Gjirokastër më 16 tetor 19291], jeton në Tiranë. Ka qenë arsimtar, përkthyes i sprovuar dhe...

Muzeumi i Viktimave të Komunizmit në Shkodër – Fjala e Ahmet Bushatit

Muzeumi i Viktimave të Komunizmit në Shkodër Fjalë rasti mbajtë nga z. Ahmet Bushati në kuadër të përurimit të Muzeumit të Viktimave të Komunizmit...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.