Nyjet-Arkivit për » Tirana «

Në shtëpizën e përkthyesit të Gjigandëve… nga Jozef Radi

Në shtëpizën e përkthyesit të Gjigandëve… nga Jozef Radi Nji kushtim Profesor Pashkos dhe së shoqes Nezaqetit… S’ka ndërtim ma tipik komunist se blloku i quejtun “Shallvarja”. Nji ndërtesë grandomane tipike ruse, Lexo Me Teper.

Lazër Radi dhe Vepra e tij Gazeta “Liria” 26 shtator, 1998

Lazër Radi dhe Vepra e tij Gazeta “Liria” 26 shtator, 1998 Koha, kujdesi dhe vëmendja që Dr. Lazër Radi u ka kushtuar miqve të vet, tregon se sa e shenjtë dhe Lexo Me Teper.

Nji klithëm për qytetin tem nga Marsida T. Najdeni

Nji klithëm për qytetin tem nga Marsida T. Najdeni Qeveria e parë që hyni në Tironë qysh me bomjen e saj kryeqytet dhe mo s’shumti Zogu edhe pse ja morën pronën Lexo Me Teper.

Pervizi: Frangu s’rrëfen përralla për Skënderbeun… Anisa Ymeri

Dhimitër Frangu rrëfen për Skënderbeun… intervistë me përkthyesin Lek Pervizi:  Bisedoi Anisa Ymeri 20 Janar 2007 Një rikujtim i rëndësishëm mbi Skënderbeun për të hedhur poshtë dizinformimet dashakeqe ndaj Heroit  të madh kombëtar. Lexo Me Teper.

“Mirënjohja dhe fama” nga Avni Delvina (fb)

“Mirënjohja dhe fama” nga Avni Delvina (fb) Rreth projekt-idesë së një monumenti madhështor në qendër të Kryeqytetit, ky të vlerësohet dhe të nxirret në pah kontributi historik i emigrantëve shqiptarë të Lexo Me Teper.

Kush duhet t’i sjellë eshtrat e Qazim Mulletit n’atdhe?!

Kush duhet t’i  sjellë eshtrat e Qazim Mulletit në atdhe… nga Jozef Radi Qazim Mulleti ka qenë dhe mbetet nji figurë që e ka lënë gjurmën e veta në histori. Ashtu Lexo Me Teper.

Vepra e botuar e Kasem Trebeshines

 Vepra e botuar e Kasem Trebeshines Vepra të botuara mbas vitit 1991 1 – Stina e stinëve, Shkup 1991 (Stina e stinëve, Odin Montvalsen, Fshati mbi shtatë kodrina) 2 – Legjenda e asaj Lexo Me Teper.

Bedra Kaba: Rrëfej jetën time… dhe tuajën (pjesa e II)

Bedra Kaba: Rrëfej jetën time… dhe tuajën (pjesa e II) 27 korrik 2013 Shtator 1977… jam në vitin e tretë të Gjimnazit… dhe do të nisemi nga Dibra për aksion njëmujor në Lexo Me Teper.

Batuta e Pareve midis Pashko Gjeçit e Profesor Çabejt…jr

Batuta e Pareve midis Profesor Pashko Gjeçit e Profesor Eqerem Çabejt… Profesor Çabej kishte shumë miqsi me Pashko Gjeçin… Edhe pse dikur Profesor Çabej e kishte pasë nxanës në Gjimnazin e Shkodrës, ai Lexo Me Teper.

Il Padre ed il figlio… della poezia! Visar Zhiti (1993)

Il Padre ed il figlio… della poezia da Visar Zhiti Prefazione del libro “I muri del crepuscolo” di Lazër & Jozef Radi Chi è il padre della poesia? Cielo, monte di Parnaso, Lexo Me Teper.

Kanga e dhimbjes së nji nane… nga Jozef Radi

Kanga e dhimbjes së nji nane… nga Jozef Radi Ky shkrim i kahershëm, mund të lexohej me ose pa kët shënim… Ka ma shumë se gjashtë vjet që e kam shkrue, dhe Lexo Me Teper.

Njё plan i kobshёm i djajve tё kuq Tefik Çelo

Historia e dhimbshme e nji shkrimi nga Jozef Radi Tefik Çelo, asht nipi i kryeministrit Mehdi Frashëri (djali i së bijës – Sheriarit), nji nga figurat ma brilante të politikës dhe historisë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook