Nyjet-Arkivit për » Shpëtim Kelmendi «

Epifania – Poemë nga Shpëtim Kelmendi (frag)

Epifania (1999-2011) Poemë nga Shpëtim Kelmendi “Zoti ka thesare nën fronin e tij dhe çelësat e këtyne thesareve ndodhen në gjuhën e poetëve…” (Muhameti a.s) Sufi Katet e dijes naltohen n’pafundësi e yjet janë kokrra rane Lexo Me Teper.

Hajdari: Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt…

Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt me konvencionet e epokës se vet… Gëzim Hajdari: … (Drita – 2007) “Poema e Ezilit” Jozef Radi interviston Gëzim Hajdari “Poema e Ezilit”, (Poema del’esilio) u Lexo Me Teper.

Primo Shllaku vs Frederik Reshpja

Primo Shllaku vs Frederik Reshpja (1941 – 2005) Mendojmë se Reshpja âsht nji fenomen disi mâ i veçantë se dy shkrimtarët paraardhës e me të cilët kishim mendue me fillue nji udhtim Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook