Nyjet-Arkivit për » Martin Luther King «

Kur ligji i Hamurabit e kthen të sotmen në kohën e barbarisë – nga Prend Buzhala – Poezia “Ligji i Hamurabit” e Edi Shukriut

Me 17 janar u nda nga jeta Edi Shukriu, e cila ka qenë akademike edhe poete. Kam pasë rast disa herë të shkruaj për krijimtarinë e saj. Dramën e saj “Lkeni i Lexo Me Teper.

Martin Luther King (15 janar 1928 – 5 prill 1968) Dhuna

Martin Luther King (15 janar 1928 – 5 prill 1968) Dhuna “…Me iu përgjigjë dhunës me dhunë, domethanë me e  shumfishue dhunën, tue prekë kështu terrin ma të thellë t’nji nate pa Lexo Me Teper.

Përmirësimi i situatës… dhe jo zgjidhjet radikale për arsimin në Kosovë – Anton Berisha i shkruan Rrahman Jasharit

Përmirësimi i situatës… dhe jo zgjidhjet radikale për arsimin në Kosovë* nga Anton Berisha Letër e hapur kryetarit të SBASHK-ut, z. Rrahman Jashari, “Askush nuk mund të kalërojë mbi kurrizin tënd, Lexo Me Teper.

Martin Luther King – (1929 -1968) Mendimi i Lirë

“S’asht aspak e nevojshme me bà luftë për me pasë armiq, mjafton me e thanë haptas atë çka mendon…”

“Pranvera” e parakohëshme e një epoke… Klodi Stralla

“Pranvera” e parakohëshme e një epoke… …do të vinte 30 vite më vonë. nga Klodi Stralla Me rastin e 50 vjetorit të vrasjes të presidentit John F. Kennedy Këtë 22 nëntor mbushen plot Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook