back to top
33.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Burgu i Burrelit

Nji kangë burgu… dhe tragjedia shqiptare e vllavrasjes

Nji kangë burgu… Dhe tragjedia shqiptare e vllavrasjes Ata ishin një grup prej pesë shkodranësh, në burgun e tmerrshëm të Burrelit, të gjithë të burgosun politikë,...

Një verë e trazuar me det dhe libra…fragment nga esseja e Shpresa Vranas

Një verë e trazuar me det dhe libra fragment nga esseja e Shpresa Vranas Korrik… Kroaci… Kotorr... 2013 Bregu Dalmat me tërë bukurinë e tij na dha një...

Et’hem Haxhiademi (1902-1965) – klasicisti i letërsisë shqipe Anton Cefa

Et’hem Haxhiademi (1902-1965) - klasicisti i letërsisë shqipe  një profil letrar nga Anton Cefa Et’hem Haxhiademi është përfaqësuesi i rrymës letrare të klasicizmit në letërsinë shqipe. Në vitet...

Gjyqi Special – kundra fashistëve e tradhëtarëve të vendit… Mërgim Korça

Gjyqi Special - kundra fashistëve e tradhëtarëve të vendit... (Prill i vitit 1945) kujtime dhe konsiderata nga Mërgim Korça Ftesa e mikut tim z. Simon Mirakaj të hidhja...

Nëpër stacione të jetës së Poetit Havzi Nela

Nëpër stacione të jetës së Poetit Havzi Nela (20 shkurt 1934 - 10 gusht 1988) -Havzi Nela u lind më 20 shkurt 1934. -Kur qe vetëm nëntë...

Saga e familjes kryesore të Shqipërisë nga Agron Gjekmarkaj

Saga e familjes kryesore të Shqipërisë nga Agron Gjekmarkaj As historia e as legjendat nuk lindin kurrë rastësisht. E pamundur do të ishte që ato të...

Kalimi i Kufirit dhe Udhëtimi nga një burg te një tjetër…

Kalimi i Kufirit dhe Udhëtimi nga një burg te një tjetër... Historia e dhimbshme e shqiptarit të Kosovës, Fazli Deliu, që u arratis nga dhuna e...

25 Vjetori i Demostratës së parë Antikomuniste në Shkodër

25 Vjetori i Demostratës së parë Antikomuniste në Shkodër nga Fritz Radovani 14 Janar 1990 - 14 Janar 2015 Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë... Profesor...

Puzzle i paplotë kujtimesh… me Fotaq Filipeun nga Dine Dine

Puzzle i paplotë kujtimesh... me Fotaq Filipeun nga Dine Dine Fotaq Filipeun e kam njohur qysh herët, diku aty nga mesi i viteve ’60, kur u...

“Diktaturë ma e rrezikshme, asht ajo që serviret nën maskën e demokracisë…” Padër Meshkalla

Në gjurma të nji vepre të humbur të At Meshkallës nga Jozef Radi Para disa ditësh te muri i mikut tim Luan Merdani, po lexoja nji...

Shenjtënia e Juej: Mirësevini në atdheun tonë! Profesor Sami Repishti

Shenjtënia e Juej: Mirësevini në atdheun tonë! Profesor Sami Repishti Fjalë e mbajtun në Konferencën që mbahet vetëm 8 ditë para vizitës së Atit të Shenjtë...

Elegji për Gac Çunin (shkrue prej Arshi Pipës)

Elegji për Gac Çunin poezi nga Arshi Pipa Elegji për Gac Çunin - Gac Çuni nga Shkodra, nuk i kishte të tridhjetat kur vdiq në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.