Nyjet-Arkivit për » At Gjergj Fishta «

At Bernardin Palaj OFM në përvjetorin e martirizimit Aleksandër Tanushi

Atë Bernardin Palaj OFM në përvjetorin e martirizimit nga Aleksandër Tanushi, OFM Shfletojmë kalendarin për të përkujtuar sot më 8 dhjetor përvjetorin e vdekjes së At Bernardin Palajt, françeskan shqiptar, Lexo Me Teper.

At Gjergj Fishta… në “Ditarët” e Justin Godart

At Gjergj Fishta… në “Ditarët” e Justin Godart Ishte viti 1921, kur deputeti francez, Justin Godart, u nis për të zbuluar Shqipërinë. E kishte njoftuar baroni D‘Esturnel dë Konstan, fitues i Lexo Me Teper.

Poeta i Kabashit… nga Dom Lazer Shantoja

Poeta i Kabashit… Prendush Gega nga Dom Lazer Shantoja “I Kabashit?”. Po çka àsht Kabashi, e ku rri? A thue kùnd me ndoj skàj të Misirit? Jo zotni: me pasë kènë n’Afrikë Lexo Me Teper.

Imzot Nikoll Kaçorri, strategu i “harruem” i pamvarsisë Ardian Preçi

Imzot Nikoll Kaçorri, strategu i “harruem” i pamvarsisë nga Ardian Preçi Në nji skaj t’Shqipnisë s’Epërme apo ma mirë me thanë Shqipnisë së harrueme, lind nji djalë, prej nji babe Lexo Me Teper.

Jo, Mentor Quku! Burra si ti, nuk vdesin kurrë! nga Fritz Radovani

Jo, Mentor Quku! Burra si ti, nuk vdesin kurrë! nga Fritz Radovani Shkodra ka humbë nji qytetar dhe nji intelektual të mirfilltë… Shqipnia, ka humbë modelin e nji Atdhetari të Përsosun, Lexo Me Teper.

“At’ Zefi Pllumi… e mbajta premtimin! Vlera e besës kapërcen edhe vdekjen…”

Keda Kaceli: “At’ Zefi Pllumi… e mbajta premtimin!” Kur vlera e besës kapërcen edhe vdekjen… Intervistë e Keda Kaceli dhënë gazetares Albina Gjergji – Koha Jonë Përkthyesja e veprës, “Rrno për me tregue” Lexo Me Teper.

Kur burrat shihen n’sy nga Fritz Radovani

Kur  burrat  shihen n’sy… nga Fritz Radovani Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… Thonin të vjetrit: “Zoti, Burrat e mirë i merr ma shpejt pranë vetes!..” Me datën 3 Mars 2014, u bane 15 vjet që Lexo Me Teper.

Dy letra të At Fishtës dërgue albanologut të madh Norbert Jokl

Dy letra të At Gjergj Fishtës dërgue albanologut të madh Norbert Jokl (Nga fondi i Bibliotekës Kombëtare Austriake në Vjenë) Paraqitje Këto dy letra që po botojmë janë shkrue prej P. Gjergj Lexo Me Teper.

Metamorfoza… nga At Gjergj Fishta

Metamorfoza… nga At Gjergj Fishta …dhe përcjellja historike e nji poezie… Jozef Radi “T’a dijë Shqypnija/ Prá, e sheklli mbarë,/ Se mâ mbas sodit/ un s’jam Shqyptár, Poezia e njoftun e Fishtës “Metamorfoza” asht Lexo Me Teper.

Ne bukëshkelurit… At Fishta Poezi Meti Fidani

 Ne bukëshkelurit… At Fishta Poezi nga Meti Fidani Ne bukëshkelurit, ne faqenxirët, At që 50 vjet, u çmendëm pas “të marrit” ne, edhe të vdekur At, s’të lamë rehat eshtrat e lodhura, t’i shkulëm Lexo Me Teper.

Përmbytja… në Zjarr… nga Fritz Radovani

Përmbytja… në  Zjarr… nga Fritz Radovani Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… Ishte viti 1944… Vjeshtë. Ishim në Dajç të Bregut Bunës te daja im, Don Kolec Prennushi, që sherbente prift n’at Lexo Me Teper.

Fishta, shteti dhe dishepujt Frano Kulli

Fishta, shteti dhe dishepujt Frano Kulli Fishta, më 30 dhjetor 1940 do të mbyllte sytë e do të nisej për në botën e amshuar. I përcjellë me nderime si askush deri Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook