Nyjet-Arkivit për » Arbëresh «

Jeronim De Rada personalitet i botës arbëreshe – nga Denisa Tare

Jeronim De Rada personalitet i botës arbëreshe nga Denisa Tare Jeronim De Rada ka hyrë në historinë e kulturës shqiptare si një figurë komplekse e letërsisë shqipe, si një personalitet poliedrik. Ishte Lexo Me Teper.

Vincenzo Stratigò de ‘Coronei (1822-1885) Kontributi i italo-shqiptarëve në Rilindjen italiane

Vincenzo Stratigò de ‘Coronei (1822-1885) Kontributi i italo-shqiptarëve në Rilindjen italiane Po ka me ardhë dita, e galët kanë me e njoftë at shembull sublim, që u dha kundra tiranëve të saj e me Lexo Me Teper.

“Shqipëria më do shumë dhe unë i shpreh shumë mirënjohje asaj…”

“Shqipëria më do shumë dhe unë i shpreh shumë mirënjohje asaj…” Ernesto Sabato (1912-2011) nga Klodi Stralla Ishte, si tani, fundprill i vitit 1996, kur nga avioni zbriste në Rinas një Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook