Arkivi sitit

Biografi prezantuese e jetës së Mrì Dedjes

Biografi prezantuese e jetës së Mrì Dedjes Ditën e shtunë, me 16 shtator 2023, në orën 14.00, në sallën e Konferencave “Nanë Tereza”, pranë Kishës “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale – Lexo Me Teper.

Një enciklopedi e vogël… – nga Sami Milloshi

Një enciklopedi e vogël… nga Sami Milloshi Libri “Mrì Dedja e Merrnaçajve” i shkrimtarit Jozef Radi Zakonisht enciklopeditë përmbajnë volume të mëdha dijeje apo informacioni. Cilado qoftë natyra e tyre, historike, gjeografike apo Lexo Me Teper.

Shkenca asht provë e virtytit, nuk asht provë e konformizmit! – nga Primo Shllaku

Shkenca asht provë e virtytit,  nuk asht provë e konformizmit! nga Primo Shllaku Koshienca e madhe e koinesë gege, e kryedialektit gegë, e letrarishtes gege e gegnishtes letrare asht ma e fortë se Lexo Me Teper.

Manastiri i Shën-Naumit, gjatë viteve ‘40

  Manastiri i Shën-Naumit, gjatë viteve ‘40 Jeta Kristiane, Viti i V-të, prill 1944 Disa muej para zombifikimit komunist të Shqipnis’, në gjysmën e parë të 1944-s ushtrija bullgare i okupon viset e Lexo Me Teper.

Parathënie dhe pasthënie e librit “Amerika në Pasqyrë” me autor studiuesin dhe publiçistin shqiptaro-amerikan, Klajd Kapinova nga Tomë Mrijaj,

Parathënie dhe pasthënie e librit “Amerika në Pasqyrë” me autor studiuesin dhe publiçistin shqiptaro-amerikan, Klajd Kapinova nga Tomë Mrijaj, New York The main points of view of the book “America in the Lexo Me Teper.

Kjo Kombëtare – gjithëshqiptare… – nga Adriatik R. Dosti

Kjo Kombëtare – gjithëshqiptare… nga Adriatik R. Dosti Po na bën vërtet krenarë të gjithë ne shqiptarëve kudo që jemi anë e kënd botës… fatkeqesisht të shpërndarë si zogjtë e Korbit… pak Lexo Me Teper.

Sfidë ndaj çdo humbjeje, tragjedie e frike n’emër të besimit… nga Emrije Krosi

Sfidë ndaj çdo humbjeje, tragjedie e frike n’emër të besimit… nga Emrije Krosi shënime për librin “Mrí Dedja e Merrnaçajve” e Jozef Radit Në librin e rrëfimeve, “Mrí Dedja e Merrnaçajve, – Zonja Lexo Me Teper.

“Shtëpia me Gjethe” – nga Visar Zhiti

“Shtëpia me Gjethe” nga Visar Zhiti Takimi u bë në “Shtëpinë me gjethe”. E dija ç’ishte ai muze në Tiranë, kishte një hije të zymtë për mua dhe një mister tragjik që Lexo Me Teper.

A ka pasur gisht Serbia në vrasjen e Avni Rustemit? – nga Hasan Bello

A ka pasur gisht Serbia në vrasjen e Avni Rustemit? nga Hasan Bello Më 20 prill 1924, deputeti Avni Rustemi i paraqiti Kuvendit Kushtetues kërkesën për një leje tremujore. Ai mendonte të Lexo Me Teper.

Fjalimi që mungoi në Asamblenë e Partisë Socialiste! – nga Irena Beqiraj

Fjalimi që mungoi në Asamblenë e Partisë Socialiste! nga Irena Beqiraj I nderuar Kryetar, të nderuar anëtarë; Ndërsa Kryetari, ndër të tjera tha se “unë nuk jam diktator e as autokrat”, edhe pse Lexo Me Teper.

Fjala e Kolonel Muharrem Bajraktarit në varrimin e Gjeneral Prenk Pervizit, – 7 shtator 1977 nëBruksel

Fjala e Kolonel Muharrem Bajraktarit në varrimin e Gjeneral Prenk Pervizit, 7 shtator 1977 nëBruksel Të nderuem bashkatdhetarë, Po përcjellim sot për në banesën e fundit një nga figurat më të nalta Lexo Me Teper.

Bibloteka e Vatrës u pastrue – tash mbetet vetëm me dëshmue se ku shkuen librat që flinin në dysheme…?! – Shkrime, shënime e opinione mbas fotove që botoi “Dielli” dhe Mirela Grishaj…

Në qershorin e sivjetëm, pata rast ta vizitoja bibliotekën e Vatrës, në kërkim të do materialeve që për mue ishin mjaft të nevojshme… Për keqardhjen jo vetëm timen, biblioteka e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook