Arkivi sitit

Vetëdija dhe realiteti i njeriut shqiptar përmes tranzicionit shoqëror, në romanin “Në Tiranë bie shi”, të Kliton Nesturit – nga Emrije Krosi

Vetëdija dhe realiteti i njeriut shqiptar përmes tranzicionit shoqëror, në romanin “Në Tiranë bie shi”, të Kliton Nesturit nga Emrije Krosi Letërsia e pasviteve’90-të, përveçse lirisë në krijimtarinë artistike, shënon edhe një Lexo Me Teper.

Asnji habi për rezultatet e zgjedhjeve në Shqipni… – nga Ilir Seci

Ilir Seci 2014 Asnji habi për rezultatet e zgjedhjeve në Shqipni… nga Ilir Seci Me 20 prill të vitit 1980, regjimi komunist i Fidel Kastros në Kubë shpalli se të tanë ata kubanë Lexo Me Teper.

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim” – Ernest Koliqi (20 Maj 1903 – 15 janar 1975) – nga Saimir Z. Kadiu

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim” – Ernest Koliqi (20 Maj 1903 – 15 janar 1975) nga Saimir Z. Kadiu, enciklopedist Ernest Koliqi, gjeniu i letrave shqipe të viteve ’30 në Lexo Me Teper.

Prozatori ultramodern në ultrakohë (përjetësi) – nga Leka Ndoja – In Memoriam Ernest Koliqi në 120 vjetorin e lindjes

Prozatori ultramodern në ultrakohë (përjetësi) nga Leka Ndoja In Memoriam Ernest Koliqi në 120 vjetorin e lindjes Autonomia e Shenjuesit Ajo që sot quhet autonomia e shenjuesit, fjala absolute, te Koliqi është Lexo Me Teper.

“Lamtumirë, dhe po qe përgjithmonë, përgjithmonë lamtumirë…!” kushtuar Irena Dukagjini – Kujxhia

Irena Dukagjini – Kujxhia, nji zonjë, nji fisnike që luftoi deri në fund me fatin që i gatuan djajtë! requiem nga Jozef Radi Lajmi se me 17 maj 2023, është larguar prej Lexo Me Teper.

“Lulet e Balzakut” – pasuri eseistike e veçantë e një gjeniu… – Parathënie nga Jozef Radi

“Lulet e Balzakut” – pasuri eseistike e veçantë e një gjeniu… Parathënie nga Jozef Radi Honore de Balzak është ndër figurat e mëdha të letërsisë e specifikisht të romanit epope, dhe i Lexo Me Teper.

Të vajtova, Ilir, siç vajtohen vëllezërit requiem nga Shpend Sollaku – Noé

Të vajtova, Ilir, siç vajtohen vëllezërit requiem nga Shpend Sollaku – Noé   Lajmi i Shpendit për “Ikjen e Ilirjan Hoxhës” më trazoi shpirtërisht dhe më tronditi. Ishte një prej personazheve të klasës Lexo Me Teper.

Pse u humbën zgjedhjet?! – Refleksione nga Jozef Radi ditë mbas dite si pjesë e një ceremonie mortuarie…

Jozef Radi 2016 Pse u humbën zgjedhjet?! Refleksione nga Jozef Radi ditë mbas dite si pjesë e një ceremonie mortuarie… *** Përpara se të pyesim “Pse u humbën zgjedhjet?” duhet të bëhet një pyetje tjetër Lexo Me Teper.

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu vazhdon të “Pushtojë” Amerikën nga Frank Shkreli

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu vazhdon të “Pushtojë” Amerikën nga Frank Shkreli Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, trim i trimave, i përgjithmonshmi i Kombit shqiptar i përmasave botërore, në Ditëlindjen e tij, 6 Maj. Lexo Me Teper.

Shkodra – Rozafa e rrëzuar e 14 Majit – Opinione nga Laçej, Vrenozi, Kore, Lekaj, Radovani, Traboini

Shkodra – Rozafa e rrëzuar e 14 Majit Opinione nga Laçej, Vrenozi, Kore, Lekaj, Radovani, Traboini Mos ma shaj mâ Shkodrën, zotni! nga Ridi Laçej Shumë po lexoj për Shkodrën teme kta ditë nëpër Lexo Me Teper.

Nata, 17 Maj 2020 – Poezi nga Stefan Çapaliku

Nata, 17 Maj 2020 Poezi nga Stefan Çapaliku Teatri vdiq si i kishte hije, Në skenë, jo diku tjetër… Edhe pse ishte natë. Nuk asht luejtë kurrë një tragjedi a komedi me ma shumë aktorë në Lexo Me Teper.

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores…

Letra e Albert Kamysë për mësuesin e fillores… Pasi fitoi Çmimin Nobel, shkrimtari Albert Kamy mendoi që të falënderojë të parën nënën e tij, dhe të dytin një mësues të shkollës Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook