back to top
22.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024

Njeriu që e do vendin e tij… – Një histori e vërtetë

Gazeta

Historia e Gomarit të Bardhë
Historia e Gomarit të Bardhë

Njeriu që e do vendin e tij…

Një histori e vërtetë

Në vitin 1898, Damaskun e vizitoi perandori gjerman, Wilhelm II.
Ai doli nëpër qytet dhe pati një pritje mjaft të ngrohtë.
Gjatë ceremeonisë së pritjes, diku në hyrje të kalasë, perandoresha, gruaja e ëilhelmit pa një gomar të bardhë e të bukur, që ia tërhoqi vëmendjen dhe kërkoi nga guvernatori i Damaskut, në atë kohë, Mustafa Asim Pasha, t’ia siguronte, në mënyrë që ta merrte me vete në Berlin.
Guvernatori filloi të kërkonte për të zotin e gomarit dhe mori vesh se ai quhej Ebul-Khajr Til’lu, prej të cilit kërkoi, që gomarin t’ia dhuronte gruas së perandorit, por ai i kërkoi të falur, mbasi nuk mund ta bënte një gjë të tillë.
Guvernatori u zemërua dhe atëherë i propozoi Ebul-Khajrit t’ia shiste gomarin, por ai vazhdonte të këmbëngulte e të refuzonte duke i thënë: O Efendi, unë kam gjashtë kuaj të mrekullueshëm, nëse do, unë ia jap të tërë dhuratë perandoreshës, pa asnjë kompensim, ndërsa gomarin, atë jo!
Guvernatori u habit prej kësaj përgjigjeje, prandaj e pyeti për shkakun.
Til’lu ia ktheu duke buzëqeshur: “Zotëria im, nëse ata e marrin gomarin për në vendin e tyre, atëherë gazetat e botës do të shkruajnë për të dhe njerëzit do të pyesin, se prej nga është gomari?
Ata do t’i përgjigjen: Prej Damaskut (Shamit). Kështu, “gomari damaskin” do të bëhet bisedë e njerëzve dhe ndoshta edhe çështje tallëse. Njerëzit do të thonë: A mund të imagjinohet, se perandoresha gjermane nuk ka gjetur në Damask diçka që e ka mahnitur, përveçse një gomari?! Për këtë arsye nuk ia jap asaj dhe as e shes!”
Guvernatori ia përcolli këtë lajm perandorit dhe perandoreshës, ku të dy qeshën, dhe i mahniti ajo përgjigje.
Ndërkohë, perandori nxori një dekret të tij, ku i jepte Til’los një dekoratë nderi.
 
Ka disa njerëz, që i frikësohen opinionit jo të mirë për vendin e tyre, ku njerëzit mund të flasin keq për të. Ndërkohë ka edhe gomarë, që shet vendin e tij dhe gjithçka ka në të!
.
Marrë nga muri i Lavdrim Hamjas
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.