back to top
17.5 C
Tirana
E hënë, 27 Maj, 2024

Një statujë e madhe e poetes Angelou… – nga Visar Zhiti

Gazeta

Poeti Visar Zhiti "takon" Maya Angelou
Poeti Visar Zhiti “takon” Maya Angelou

Një statujë e madhe e poetes Angelou…

nga Visar Zhiti

…Maya Angelou (1928-2014), na befasoi kur e pamë në rrugët e ëashingtonit, statujë madhështore, po sa e dashur dhe njerëzore ishte në jetë, poetja amerikane, aq shumë popullore, vepra e së cilës është vlerësuar kudo, me çmime e përkthime e mirënjohje të mëdha. E ku s’kishte punuar: shofere tramavaji, kamariere, striptiste, balerinë, këngëtare, gazetare, profesore, aktiviste, etj, por poezia e ngriti lart, e bëri të dashurën e popullit amerikan.
Në Shtëpinë e Bardhë, kur Bill Klintoni përuroi presidencën, ishte thirrur Maya Angelou të recitonte, poetja e parë e një ceremonie të tillë, më e larta, ndërkaq poeti Robert Frost ishte thirrur në përurimin e Presidentit John F. Kennedy.
.

Visar dhe eda Agaj Zhiti - te statuja e Maya Angelou
Visar dhe Eda Agaj Zhiti – te statuja e Maya Angelou
Grua legjendare, gjithë jetë dhe shpirt, ambasadore e shpirtit të gruas në botë, jo se ja dhuruan e as ishte farefis me ndokënd që mund t’i këtë në dorë këto punë, që pas kësaj bëhen më fodulle e më të kota, jo, ajo mbetet emblema e gruas në shoqërinë moderne plot shqetësime të shekullit XX.
Sot Maya Angelou ka datëlindjen, por çdo ditë është datëlindje e poezisë…
Pranë statujës së madhe të Maya-s na u duk se mund të banonim brenda kokës së saj, si në një shtëpi. E kush e di, mbase jemi…!
.
Marrë nga Muri i fb i Eda Agaj Zhiti, 4 prill 2019
.
Poezi e Maya Angelout - përkthyer nga Visar Zhiti
Poezi e Maya Angelout – përkthyer nga Visar Zhiti
Poezi e Maya Angelou - përkthyer nga Skënder Buçpapaj
Poezi e Maya Angelou – përkthyer nga Skënder Buçpapaj

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.