back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Komunizmi ju mori jetën… – nga Kastriot Dervishi

Gazeta

Mehmet Shehu miraton dënimin me vdekje...
Mehmet Shehu miraton dënimin me vdekje…

Komunizmi u mori jetën…*

nga Kastriot Dervishi

Më 3 tetor 1949, desantuan në zonën e Vlorës dy grupe, i pari në Tragjas dhe i dyti në Kurvelesh. Ishin stërvitur në Maltë. Grupi i parë përbëhej nga: Sami Ngucaj (Lepenica), Hysen Sinani (Lepenica), Zagoll Shenaj dhe Safet Abazi. Tre të parët u vranë tradhtisht në kohë të ndryshme, ndërsa i fundit mundi të arratisej dhe ta tregonte atë që ndodhi. Kjo ngjarje e hidhur që veç të tjerash cënoi një ndër tiparet e hershme të shqiptarit, besnikërinë, nuk u prit mirë nga vëllai dhe motra e Hysen Sinanit (Hodoja dhe Sirma), sepse në të ishin përzier njerëz të afërt të tyre. Familjet shqiptare përjetonin një traumë të vërtetë. Komunizmi u mori nderin dhe u shkatërroi traditat.
Vëlla e motër u gjykuan për vrasje. Hodoja e kishte viktimën burrin e motrës. Ndërsa Sirma e kishte bashkëshort. Vëlla e motër, pra Hodoja dhe Sirma vepruan për të marrë hakun e vëllait desant Hysen Sinanit (Lepenica) te Shefqet Sejati.
Sipas vendimit të gjykatës, Sirma nga shtëpia e viktimës (njëkohësisht bashkëshorti i saj) dhe merr një granatë, të cilën ia jep vëllait Hodo Sinani. Më 10.2.1950 ky i fundit ia hedh viktimës Shefqet Sehati, kur ai po shkonte për në Vlorë dhe e vret në vend. Ngjarja ngeli për shumë muaj e pazbardhur, deri sa të dyshuarit u arrestuan më 1.11.1952.
Vëlla e motër u gjykuan për vrasje, në bazë të nenit nr. 4, të ligjit nr. 372, datë 12.12.1946. Me vendimin nr. 242, datë 19.6.1953 Kolegji Ushtarak i Gjykatës së Lartë, la në fuqi vendimin nr. 61, datë 20.5.1953 të Gjykatës Ushtarake Durrës. Shkalla e parë i deklaroi fajtorë të dy vëlla e motër dhe i dënoi përkatësisht me vdekje (Hodo Sinani – vëllanë) dhe me 15 vjet burgim. (Sirmë Sinani – Sehati – motra)
Më 27.6.1953, ministri i Punëve të Brendshme, Mehmet Shehu i kërkonte sekretarit të përgjithshëm të PPSH-së, Enver Hoxha që të lihej në fuqi dënimi me vdekje për Hodo Sinanin, si vrasës të Shefqet Sehati, i cili së bashku me të birin ishin bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit. Në kërkesë ai shpjegon arsyet pse duhej bërë kjo. Vendimi u ekzekutua.
 .
Pikturë nga Agim Sulaj
Pikturë nga Agim Sulaj

Ministrija e P. Mbrendshme

Drejtorija e Sig. Shtetit
Nr.______
Tiranë me 27.06.1953
 
Sekretarit të Përgjithshëm të P. P. Shqipërisë
Shokut Enver Hoxha – Tiranë
 
Ju njoftojmë se Gjykata e Naltë Ushtarake me vendim Nr. 242 data 19.06.1953, ligjëroj vendimin që dënon me vdekje të pandehurin Hodo Sinanin për arsye se:
Hodo Sinani i datëlindjes 1890, nga katundi Lepenicë të Rrethit Vlorë, me origjinë shoqërore fshatar i mesëm, me profesion bari, autodidakt, i paparti, i arrestuar me datën 01.11.1952, i akuzuar:
Se në bashkëpunim me motrën e vet Sirma Sinani, vendosën të vrasin Shefqet Sejatin, bashkëshortin e kësaj të fundit, për arsye se Shefqeti s’bashku me djalin e tij Zoton, ishin bashkëpunëtorë t’Organeve të Sigurimit Shtetit dhe se kishin marrë pjesë në vrasjen e diversantit Hysen Sinani, ish vëllai i të gjykuarve Hodo dhe Sirma Sinani.
Simbas vendimit të marrun, Sirma merr një bombë nga shtëpija e viktimës dhe ja jep Hodo Sinanit për ta përdorur në vrasjen e viktimës. Nji ditë para vrasjes, Sirma e informon Hodon se viktima në orët e vona të natës do të kalonte në qytetin e Vlorës. Hodua simbas informatës së marrun, i zë pritë viktimës në nji largësi 250 m larg shtëpisë dhe në kohën që viktima kaloj andej, ky e qëllon me bombë dhe e len të vrarë në vend.
Në mbështetje mbi sa më sipër, jemi plotësisht dakord me vendimin që ka marë Gjykata.
Ministri Punëve të Mbrendëshme
Gjeneral-Leitnant – (Mehmet Shehu – firma) aa
01.07.1953
.
Marre nga http://www.55news.al/dossier/item/

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.