Arkivi për Kategorin » Kënga si Kujtesë «

Rudolf Stambolla (1931-2021) – këngëtar i tangos dhe i dashurisë

Rudolf Stambolla (1931-2021) – këngëtar i tangos dhe i dashurisë Këngëtari i njohur shkodran i muzikës së lehtë shqiptare, të para viteve ’90, u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare. Ai u Lexo Me Teper.

Tuj pritë Nanë Terezën (1991) Poezi nga Jozef Radi

Tue pritë Nanë Terezën (1991) Poezi nga Jozef Radi Dola me e pritë njat grue të mpakun dhimbjesh, pse bota e vogël kish mbetë në sandallet e saj.   Dola me e pritë me zemër t’mbushun rrugës Lexo Me Teper.

Elvis Presley, legjenda e Rock & Rollit (8 janar 1935 – 16 gusht 1977)

Elvis Presley, legjenda e Rock & Rollit (8 janar 1935 – 16 gusht 1977) Elvis Aaron Presley ishte njeri nga binjaket që lindi i shëndoshë. Ai u lind në Tupelo Mississipi Lexo Me Teper.

Simon & Garfunkel – The Sound of Silence

The Sound of Silence 1964 Nji kangë e jetës sonë… refleksion nga Jozef Radi “The sound of silence” Simon and Garfynkel ...në 50 vjetorin pavdeksisë së nji kange… Melodia e Heshtjes… Simon & Garfunkel Lexo Me Teper.

S’ia luen kush kufijit Prek Calit

Legjenda e kangve e mbetun ndër Lahuta Shpesh historia jonë, duke mos pasë as libra të ku shkruhej e as biblioteka ku të ruhej, duke i mungue kronikanët e historianët që Lexo Me Teper.

Kupe Danja… poemë nga Arshi Pipa (1950)

Kupe Danja… poemë nga Arshi Pipa (1950) Në këtë foto të “Fototekës Marubi” është Kupe Danja, një figurë e njohur në Shkodër, e përmendur për një gjest shumë fisnik që kreu në Lexo Me Teper.

Rita Ora – Shine Ya Light

Rita Ora – Shine Ya Light

Ciao amore ciao – Giusy Ferreri e Luigi Tenco

“Ciao, amore, ciao!” nga Luigi Tenco & Giusy Ferreri Festivali tradicional i Sanremos e mbylli edhe sivjet për të 63 herë siparin e vet dhe pati si fitues nji djalosh: Marco Mengonin Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook