back to top
33.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024

Arbëria në zi për vdekjen e Papas Antonio Bellusci – Ati Shpirtëror i Arbëreshëve

Gazeta

Papas Antonio Bellusci (1934-2024)
Papas Antonio Bellusci (1934-2024)
Arbëria në zi për vdekjen e Papas Antonio Bellusci
Ati Shpirtëror i Arbëreshëve

Kaloi në Amshim Protopapàs (Kryeprifti) abëresh 
Antonio Bellusci (1934-2024), qe jo vetëm bari e prijës shpirtëror,
por si gazetar e studiues që kontribuoi në njohjen e identitetit arbëresh,
duke kultivuar zhvillimin kulturor të komuniteteve arbënore
kudo shërbeu si famullitar. I bindur se vlerat shpirtërore janë të pavdekshme,
At Antonio Belushi tërë jetën ia kushtoi popullit, kulturës, identiteti
dhe ndërlidhjes vëllazërore të Arbërshëve
me vendlindjen dhe me mbarë kombin Arbënor.
Radio Vatikani

Ka ndërruar jetë sot babai (Papas) Antonio Bellusci, një figurë e shquar e arbëreshëve. Gjatë gjithë jetës dhe veprës së tij, ai është identifikuar thellë me thelbin dhe kulturën e komunitetit arbëresh në Itali gjatë pesëdhjetë viteve të fundit.
I lindur në vitin 1934, në Frascineto të Kalabrisë, Bellusci ia kushtoi gjithë jetën e tij ruajtjes dhe kultivimit të trashëgimisë arbëreshe.
Një jetë kushtuar çështjes arbëreshe
I edukuar si klerik, At Antonio Bellusci doli shpejt si një figurë e shquar, jo vetëm për rolin e tij fetar, por edhe për angazhimin e tij të palodhur ndaj identitetit arbëresh. Veprimtaria e tij shtrihej përtej detyrave tipike të klerikut, duke arritur majat e njohura nga bota arbëreshe në kohën tonë.

Antonio Belusci - një nga veprat e tij
Antonio Belusci – një nga veprat e tij

I njohur si “Babai Shpirtëror i Arbëreshëve të Italisë”, ishte figura më meritore për ruajtjen dhe ngritjen e vlerave të komunitetit arbëresh dhe mbrojtës i çështjes shqiptare
At Antonio Bellusci ka dhënë dëshmi të panumërta në mbrojtje të çështjes shqiptare, në veçanti të Kosovës. Ai ishte një zë i fuqishëm dhe i respektuar që veproi shpesh si avokat i të drejtave dhe kulturës së shqiptarëve, jo vetëm në Itali, por edhe në skenën ndërkombëtare. Kontributet e tij shkuan përtej fushës fetare, duke përfshirë edhe veprimtaritë shkencore dhe ato humanitare.

Centro Studi e Pubblicazioni Arbëresh - Salone del libro Torino
Centro Studi e Pubblicazioni Arbëresh – Salone del libro Torino

Bellusci – Një studiues i pashembullt i arvanitasve në Greqi
Bellusci njihej veçanërisht edhe për mbështetjen e tij ndaj arvanitasve në Greqi, të cilat ai i studioi dhe i kuptonte ndoshta më mirë se kushdo tjetër. Përpjekjet e tij kanë kontribuar ndjeshëm në njohjen dhe ruajtjen e trashëgimisë arvanitase.
At Antonio Bellusci ishte një adresë e domosdoshme dhe mikpritëse për pothuajse të gjithë shqiptarët “jashtë shtetit”, që vizitonin vendet ku jetonin arbëreshët. Ai ishte gjithmonë i disponueshëm, duke ndarë njohuritë e tij të gjera dhe kuptimin e thellë të botës arbëreshe. Biblioteka e tij personale është një model konservimi, që përmban libra dhe revista nga e gjithë bota shqiptare.
Me largimin e tij, komuniteti arbëresh humbet një figurë qendrore, vepra e të cilit la gjurmë të pashlyeshme në ruajtjen dhe kremtimin e trashëgimisë së tyre unike. Trashëgimia e At Antonio Bellusci do të vazhdojë të frymëzojë brezat e ardhshëm për të mbështetur dhe vlerësuar strukturën e pasur kulturore që ai e mbrojti me aq zjarr…
20 qershor 2024
Marrë nga https://www.iacchite.blog/

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.