back to top
36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik, 2024

Personalitete

Frederiku si m’u shfaq - Një kartolinë dhe një kartelë - nga Visar Zhiti Gjithmonë çohem herët në mëngjes, por botën e gjej zgjuar… Gjithë ditën kam mërmëritur me vete këto vargje të Frederik Rreshpjes,...
At Lekë Luli* në 80 vjetorin e masakrimit nga Kastriot Dervishi Batalioni komunist “Perlat Rexhepi” e vrau dhe e dogji At Lekë Lulin. 80 vjet nga ngjarja makabre e shkruar nga...

Të Fundit

Kërkohet mbështetje:

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve. Çdo dhurim dashamirës e vullnetmirë do ta bënte më funksional, më aktiv e më atraktiv këtë portal tashmë të përditshëm. Me nderim Jozef Radi

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Botimet

5 Minuta - një opinion

Aktivizo njoftimet me email

Për momentin nuk është aktiv

Na Ndiqni...

16,985FansaPëlqeje
2,458NdjekësitNdjek
61,453AbonentëAbonohu

Politikë

Savra MonAmour

Freskim i Kujtesës…! – nga Ahmet Laholli

Freskim i Kujtesës…! nga Ahmet Laholli Personi që shihni në këtë foto, quhet Caush Gjyshja. Jemi bashkë, në tetor të vitit 2023, në qytetin e bukur të...

Nikollë Merrnaçaj në jetën time… – nga Jozef Radi

Nikollë Merrnaçaj në jetën time... nga Jozef Radi Nikollë Mërnaçin e kam njoftë si nji burrë të urtë, të shtruar dhe të mençëm. Nji malsor tipik...

Dashuri… ndaj një gruaje kryeministri – rrëfim nga Jozef Radi

Përshëndetje Z. Radi, Quhem Gjergji Dallamango. Arsyeja që ju shkruaj është t'ju falenderoj pa masë për rrëfimin e mrekullueshëm në qendër të të cilit...

Që krimi të mos jetojë mes nesh… nga Avis Gjyshja

Që krimi të mos jetojë mes nesh... nga Avis Gjyshja refleksion në pak rreshta mbi shkrimin “Lëkura e Daulles” nga Jozef Radi.   Këtë rrëfim të Jozefit...

Arrestimet e pafundme të Baftjar Nelës… ose Pse i dal në mbrojtje Baftjar Nelës nga Jozef Radi

Arrestimet e pafundme të Baftjar Nelës... ose Pse i dal në mbrojtje Baftjar Nelës nga Jozef Radi Baftjar Nela, përmbarues privat prej mjaft vitesh, është arrestuar...

Savër, 20 Gusht 2015 – si ditë e përkujtimit të vuajtjes në Kampet e interrnimit

Savër, 20 Gusht 2015 - si ditë e përkujtimit të vuajtjes në Kampet e interrnimit nga Jozef Radi 20 gushti i 2015, për shumë nga ish...

Dje plus sot baras nesër… nga rrëfimet e Bedra Kabës

Dje plus sot baras nesër... nga përdita e rrëfimeve të Bedra Kabës 24 maj, 2014 Ndoshta do t'ju duket çudi, por unë s'e kam festuar asnjëherë ditlindjen...

Kuriozitete

Intervista

Revista Shejzat

MOS I HUMBISNI

Artikujt me interesant

Kosova

Aforizma e ditës

Poezia

Përkthime

Poezia “Unë jam Askushi! Kush je ti!” e Emily Dickinson – dhe një interpretim nga përkthyesi Alfred Kola

Poezia “Unë jam Askushi! Kush je ti!” e Emily Dickinson dhe një interpretim nga përkthyesi Alfred Kola Poezia “Unë jam Askushi! Kush je ti!” dhe versioni im në shqip, për pasionantët...

Bylbyli  – nga Gabriele d’Annunzio – Përktheu: Ernest Koliqi

Bylbyli  - nga Gabriele d'Annunzio Përktheu: Ernest Koliqi Bylbyli po këndonte. S’pari qe si nji të shkrepun hareje muzikore, nji curril cërcërimesh të lehta qi ranë e u shkokrruen n’ajr me...

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! – Poezi nga Fernando Pessoa – në shqip nga Jozef Radi

Mësues, o mësuesi jem i dashtun! Poezi nga Fernando Pessoa - në shqip nga Jozef Radi Mësues, o mësuesi jem i dashtun! zemra e intelektit tem po edhe e krejt trupit! Jetë e...

I ftofti – nga Erri De Luka – (Il freddo – di Erri De Luca)

E ftofuna - prej Erri De Lukës Shpesh thona: “Kam marrë nji t’ftofun". Edhe n’se folja asht veprore, efekti mbetet pasiv, t’ban m’u ndje i ftofun. Un për vedi them: “Kam...

Artikuj nga Jozef Radi

Artikuj nga Lazër Radi

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.