Arkivë për » Gusht, 2023 «

Jeta dhe Vepra e piktores Lumturi Blloshmi – përgatitur nga Bedri Blloshmi

Jeta dhe Vepra e piktores Lumturi Blloshmi përgatitur nga Bedri Blloshmi Lumturi Blloshmi lindi më 23.08.1944, në Tiranë, nga martesa e Aziz Blloshmit dhe Nadire Blloshmit, nga familja Myderrizi, Durrës. Pati një Lexo Me Teper.

Pse jo, Republika e Dardanisë!?! – prej Frank Shkreli

Pse jo, Republika e Dardanisë!?! prej Frank Shkreli “Një zbulim që formëson historinë, një dedikim i fuqishëm nga Perandori Justinian është zbuluar në Lokalitetin Arkeologjik Ulpiana”. Kështu e ka cilësuar Ministri i Kulturës, Lexo Me Teper.

Vatra… një histori e së shkuarës! – nga Marjana Bulku

Vatra… një histori e së shkuarës! nga Marjana Bulku “E ardhmja, së largu na përqesh. Dhe ne, që as me kujtimet tona s’arrijmë të ngjajmë. E as të pranohemi siç jemi, s’guxojmë” Lord Byron Federata Panshqiptare Lexo Me Teper.

Memoriali i Martirëve të Kishës Katolike Shqiptare me origjinë nga Dukagjini, do të vendoset në Shalë – nga Frank Shkreli

Memoriali i Martirëve të Kishës Katolike Shqiptare me origjinë nga Dukagjini, do të vendoset në Shalë   nga Frank Shkreli “Vuajtja, o bir e ban ma fisnike fitoren”  At Ciprijan Nikaj Dita Evropiane e Përkujtimit të Lexo Me Teper.

Miresevjen të prehesh në Dheun tënd Qazim bej Mulleti…. – nga Adriatik R. Dosti

 Miresevjen të prehesh në Dheun tënd Qazim bej Mulleti…. nga Adriatik R. Dosti Përmes një postimi publik të mikut tim të mirë e piktorit të njohur tiranas Adnand Deda këm mësuar lajmin Lexo Me Teper.

Hani dhe veziri i madh – përrallë Shqipëroi – Agim Xh. Dëshnica

Hani dhe veziri i madh – përrallë Shqipëroi Agim Xh. Dëshnica Jetonte në këtë botë një han.* Ky na kishte vezir të parë,** një njeri të urtë. Kur hani shkonte për Lexo Me Teper.

Unë, studenti 21 vjeçar – 10 vjet tortura në burgjet komuniste… – Interviste e Sami Rrepishti me Dalip Grecen

Unë, studenti 21 vjeçar  – 10 vjet tortura në burgjet komuniste Interviste e Sami Rrepishti me Kryeredaktorin e Gazetës “Dielli” Dalip Greca – Nju Jork,  – 2018 “Kam përjetue të tri diktaturat Lexo Me Teper.

18 Gushti 1850 – Vdekja e Balzakut – përgatiti Albert Vataj

18 Gushti 1850 – Vdekja e Balzakut Përgatiti Albert Vataj 18 gushti i vitit 1850, nata e fundit e Honore de Balzak, sipas Viktor Hygo. Ishte mbrëmja e 18 gushtit të vitit 1850. Lexo Me Teper.

Edhe ti, si ajo… – tregim nga Jozef Radi

Edhe ti, si ajo … tregim nga Jozef Radi “E përdhunueme qysh herët, vazhdonte me përdhunue krejt botën pa dhimbë!” Freud Gjithçka kish ndodhë para se dera e metaltë të kërciste me nji zhurmë që Lexo Me Teper.

Silfioni – Bima e Zhdukur me veti të mëdha kurative

Silfioni – Bima e Zhdukur me veti të mëdha kurative Gjendet në Turqi bima që kushtonte më shumë se ari para 2000 vitesh. Sipas të dhënave të Plinit, delet e dhitë kullosnin Lexo Me Teper.

Mjaft me rrugën e prapaskenave, moskomunikimit, përjashtimeve…! – akti i dorëheqjes nga Kryesia e Vatrës i Ervin Dines

Mjaft me rrugën e prapaskenave, moskomunikimit, përjashtimeve…!* akti i dorëheqjes nga Kryesia e Vatrës i Ervin Dines Të nderuar vatranë, Ditën e martën me 27 qershor 2023, në mbledhjen e kryesisë, i kërkova Lexo Me Teper.

Një intervistë e Martin Camajt e vitit 1979, për gazetën “Dielli” – Interviste me Prof. Dr. Martin Camaj

Një intervistë e Martin Camajt e vitit 1979, për gazetën “Dielli”. Interviste me Prof. Dr.Martin Camaj Përgatitë dhe zhvillue nga: Gjeto Sinishtaj Pyetje: A mund te na jepni për lexuesit e “Diellit” nji Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook