Arkivë për » Shkurt, 2022 «

Dita e Gjuhës Amtare – përgaditi Maks Rakipaj

Dita e Gjuhës Amtare përgaditi Maks Rakipaj 21 shkurti në të gjithë botën është dita e gjuhës amtare, për ne është dita e gjuhës shqipe. Shqipja është gjuha që bën të mundur Lexo Me Teper.

Sali Butka, poeti i majave të Gramozit – nga Bardhyl Londo

Sali Butka, poeti i majave të Gramozit nga Bardhyl Londo 1. Emrin e Sali Butkës, e kisha takuar shumë më parë se të kuptoja atë që marr vesh sot nga jeta, bota, Lexo Me Teper.

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe “Ballkani i Hapur” – nga Frank Shkreli

21 dhjetor 2021 – Open Ballkani i Trojkes: Vuçiq – Rama – Zaev Pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe “Ballkani i Hapur” nga Frank Shkreli Senatori republikan i Shteteve të Bashkuara, Mitt Lexo Me Teper.

Shumë njerëz kanë zgjedhur të reagojnë… Fjala e Giorgia Meloni-t në CPAC – Florida

Shumë njerëz kanë zgjedhur të reagojnë… Fjala e Giorgia Meloni-t në CPAC Çfarë është CPAC? Conservative Political Action Conference (Konferenca e Unionit Politik Konservator) është një konferencë e përvitshme që mbahet dhe ndiqet nga Lexo Me Teper.

“Kthimi i Skënderbeut në Krujë” – Poemth nga Henry W. Longfellow – përkthyer prej Fan S. Nolit – i kushtohet Faik Konicës

“Kthimi i Skënderbeut në Krujë” Poemth nga Henry Wadsworth Longfellow Perkthyer prej Fan S. Nolit e i kushtohet Faik Konicës Henry Wadsworth Longfellow (27 shkurt 1807-24 mars 1882) Poeti i shquar amerikan Lexo Me Teper.

Një vrasje brutale – nga Kastriot Dervishi

Një vrasje brutale nga Kastriot Dervishi Masakra e Bombës ne legaten sovjetike -U ekzekutuan pa gjyq nga regjimi komunist 22 intelektualë shqiptarë me pretekstin e shpërthimit të nji bombe në konsullatën sovjetike në Tiranë. Te Lexo Me Teper.

Pse Ukraina është aq e rëndësishme – përgatitur nga Sokol Neçaj

Pse Ukraina është aq e rëndësishme nga Sokol Neçaj Pse Ukraina ka rëndësi: *Është vendi i 2-të më i madh për nga sipërfaqja në Europë me një popullsi prej mbi 44 milion banorë. Ukraina Lexo Me Teper.

Etëhem Haxhiademi – Parathaniet e tij – Vepra e Plotë

Etëhem Haxhiademi – Parathaniet e tij – Vepra e Plotë Etëhem Haxhiademi Lyra – Poezi Tiranë – 1939 Shtypshkronja “Dielli” Parathanëje e Lyra-s Në nji kohë si kjo e jona, me u marrë njeriu Lexo Me Teper.

Requiem për 22 Martirët e “Bombës” – parathënie nga Jozef Radi

Me rastin e 71 vjetorit të Bombës në legatën Sovjetike, doli nga shtypi dhe është në qarkullim libri: “22 Martirët e 26 gushtit 1951” punuar me përkushtim të thellë nga Lexo Me Teper.

Gëzim Hajdari – poet i gjuhës Shqipe dhe asaj Italiane

Gëzim Hajdari – poet i gjuhës Shqipe dhe asaj Italiane Gëzim Hajdari – poeta di lingua albanese e italiana “la Repubblica”, 9 Gennaio 2022 ‘’L’ironia del destino cuce le cose ai versi: è Lexo Me Teper.

Mbi Konfliktin Rusi-Ukrainë – Refleksion nga Hajro Çini

Mbi Konfliktin Rusi-Ukrainë Refleksion nga Hajro Çini A e kanë kuptuar të gjithë në Moskë se Putini sapo ka vrarë Aktin Themelues të (bashkëpunimit) NATO-s me Rusisë? Që NATO tani do të jetë e Lexo Me Teper.

7 Prilli 1939 i Ukrainës – nga Agim Morina

7 Prilli 1939 i Ukrainës nga Agim Morina Me 7 prill 1939, trupat ushtarake fashiste italiane zbarkuen në tokën shqiptare. Pushtimi italian nuk hasi në rezistencë serioze. Një superfuqi ushtarake e kohës, Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook