Arkivë për » Korrik, 2015 «

Pa një ditë të vetme lirie… nga Luftar Pepmarku

Pa një ditë të vetme lirie… Homazh në nderim te jetës dhe veprës së Ramiz Menës nga Luftar Pepmarku Me datën 24 korrik 2015 ditën e premte (e xhuma) ora 13 e 30 Lexo Me Teper.

Jeta… sa hap e mbyll sytë tregim nga Jozef Radi

Jeta… sa hap e mbyll sytë tregim nga Jozef Radi Bep Kanina e shtyu ngadalë karrigen dhe u ngrit sëbashku me pjatat e boshatisme t’asaj darke dhe eci drejt lavamanit. Mblodhi me Lexo Me Teper.

Ti nuk lexon… nga Edison Ypi

Ti nuk lexon… nga Edison Ypi Ti ha, pi, vishesh, mbathesh, udhëton, zbavitesh. Por nuk je i qetë. Nuk ndjehesh i lumtur. Ke ankesa. Nuk të rreh mirë zemra. Nuk të mbushet Lexo Me Teper.

Poeti i paharrueshëm Ahmet Tahir Kolgjini L. Çekaj e T. Mirakaj

Poeti i paharrueshëm Ahmet Tahir Kolgjini nga Luigj Çekaj dhe Tonin Mirakaj Në fillim të vitit tonë kalendarik 2014, Mithat Gashi më solli një dosje plot me poezi të shkëlqyeshme të Lexo Me Teper.

Muji dhe Halili… në Burgjet e Diktaturës nga Ilir Seci

Muji dhe Halili… në Burgjet e Diktaturës nga Ilir Seci “Në burg kishim edhe edhe dy vllazën nga Tropoja, ishin nga katundi Shoshan dhe i kishin emnat Mujë dhe Halil” – më Lexo Me Teper.

Krenaria e hershme elbasanase mes Et’hem Haxhiademit në arkivat britanike nga Fatmir Terziu

Krenaria e hershme elbasanase mes Et’hem Haxhiademit në arkivat britanike nga Fatmir Terziu Hyrje Libri që mori dritën e “Dielli”-t, shtypshkronjës së atëhershme shqiptare, brenda pak ditëve shënon 77 vjetorin e tij. Shënimi i Lexo Me Teper.

Gurët e Borxheve… nga Klodi Stralla

Gurët e Borxheve… nga Klodi Stralla Persiatje rreth krizës greke Ka një thënie shumë kuptimplote nga fusha e huamarrjes (borxhit), që thotë se “…Kur borxhi është i vogël, koka i dhemb atij Lexo Me Teper.

65 Vjetori i Don Kolec Prennushit n’amshim… nga Fritz Radovani

65 Vjetori i Don Kolec Prennushit n’amshim… nga Fritz Radovani (1 Janar 1902 – 2 Korrik 1950) Vetëm në shekullin XX, kësaj epoke të ndritun dhe të lavdishme për Klerin Katolik në Shqipni, Lexo Me Teper.

Baca i Bjeshkëve… nga Ilir Seci

Baca i Bjeshkëve… nga Ilir Seci …Po ecnim nalt kunorës së Bjeshkëve të Namuna, maje në maje… prej Vermoshit e deri n’Theth… Pamja e asaj kunore asht mahnitëse, bukuri e papërshkrueshme me Lexo Me Teper.

Toponime nga zona e Prekalit, Dardha e Shoshit nga Andrea Ejlli

Toponime nga zona e Prekalit, Dardha e Shoshit nga Andrea Ejlli Toponime të Prekalit: Qafa e Mares – Qafa e Bungut – Qafa e Sheut – Lugu i Sheut – Maja e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook