Arkivë për » Nëntor, 2014 «

Winston Churchill (1874-1965) – Ndiq Zemrën

“Ka shumë gjana në jetë që ta rrëmbejnë shikimin, po janë krejt të pakta ato që ta rrëmbejnë zemrën tande: ti shko mbas atyne…” 

Primo Shllaku: “Ka ardhë koha me e standardizue gegnishten”

Primo Shllaku: “Ka ardhë koha me e standardizue gegnishten” Intervistoi Alfred Lela Intervistat kulturore me njerëz të kulturës, janë një ekskursion habie nëpër peizazhin social e kulturor shqiptar. Në rastin e Primo Lexo Me Teper.

Drama e buratinave ose pragfestash nandori… tregim nga Gjergj Kola

Drama e buratinave ose pragfestash nandori… tregim nga Gjergj Kola Deri në shekullin e 15, amfiteatri buzë Adriatikut ishte i mbushun me spektatorë. Anash nëpër lozhe vinin përfaqsi të hueja dhe merrnin Lexo Me Teper.

Pushtimi i Shqipërisë nga Komunizmi nga Çelo Hoxha

Pushtimi i Shqipërisë nga Komunizmi nga Çelo Hoxha Nostalgjikët e diktaturës, përgjithësisht e majta shqiptare, e cila është afirmuar në skenën politike përmes diktaturës komuniste, për të ruajtur një lloj legjitimiteti historik Lexo Me Teper.

Pak rreshta në përkujtim të poetit Paul Celan

Pak rreshta në përkujtim të poetit Paul Celan 23 Nëntor 1920 – 20 prill 1970 “Sa larg o sa afër je, Ingeborg? Më thuaj, kështu unë do ta di nëse ju i Lexo Me Teper.

Nente poezi nga Pablo Neruda… në shqip prej Maks Rakipaj

Pablo Neruda… në shqip prej Maks Rakipaj… nga Jozef Radi Maks Rakipaj, ka vite që merret me përkthime dhe në veçanti me poezinë… Si mik i kahershëm virtual kam mundur të vërej, se Lexo Me Teper.

Dosjet, oh dosjet, ah dosjet… Po deri kur me dosjet!? nga Jozef Radi

Dosjet, oh dosjet, ah dosjet… Po deri kur me dosjet!? nga Jozef Radi (variant për dajre dhe lodra) Ky shkrim është e disa viteve ma parë, kur çeshtja e Dosjeve mbushte herpashere tregun Lexo Me Teper.

Jack London (1876-1916) Shpirti i Sakrificave

“Materia nuk ka kujtesë, shpirti po! Asht veç shpirti im dhe askush tjetër ai që i kujton krejt sakrificat e mia te pafundme…” 

Konferenca e Bujanit dhe politika e rikthimit të Kosovës nën Serbi e Jugosllavi (1941-1945)

Konferenca e Bujanit dhe politika e rikthimit të Kosovës nën Serbi e Jugosllavi (1941-1945) nga Romeo Gurakuqi Thelbi i punimit lidhet me procesin e rikthimit ne Kosoves nen Serbi, që në pikëpamje Lexo Me Teper.

Mikromegasi… i Voltaire-t nga Klodi Stralla

Mikromegasi… i Voltaire-t nga Klodi Stralla Në përkujtim të 320 vjetorit të lindjes të Volteri Nuk e kujtoj ekzaktësisht se kur e kam lexuar tregimin filozofik të titulluar “Mikromegasi”, shkruar nga Volteri Lexo Me Teper.

Thomas Fuller (1608- 1661) – Jeta

“Kemi lindë duke qarë, jetojmë duke u ankuar dhe do të vdesim të zhgënjyer…” 

Grimca shënimesh nga Ikja e nji Miti të Humorit shqiptar…

Grimca shënimesh nga Ikja e nji Miti të Humorit shqiptar… Si sot nji vjet ma parë, me 21 Nandor të 2013, u nda nga jeta artisti dhe humanisti i madh shkodran Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook