Arkivë për » Korrik, 2014 «

Faqe të përgjakura kujtese… Mirush Osmani

Faqe të përgjakura kujtese… Mirush Osmani …dëshmitë rrënqethëse të një ish të burgosuri të ndërgjegjes “Në betejën e madhe të Lirisë, ne humbëm shumë miq, shokë e bashkëluftëtarë, ne humbëm jetën, rininë, Lexo Me Teper.

Protokolli i Moskës: Stalini me jugosllavët: Shqiptari besnik si qeni

Protokolli i Moskës, (prill 1947)  Stalini me jugosllavët: Shqiptari besnik si qeni Dialogjet e mëposhtme janë nga bisedat zyrtare të protokollit më të lartë të zhvilluara në Kremlin në zyrën e Stalinit. Lexo Me Teper.

Jerina ose mbretnesha e luleve! – tregim Gjergj Kola

Jerina ose mbretnesha e luleve! tregim nga Gjergj Kola Jerina Shirokës… ia kushtoj! Në teatrin e qytetit sapo asht mbledhë mbi skenë llomi i qytetit të Shkodrës. Murlani i dimnit qi fryn prej Lexo Me Teper.

Emil M. Cioran (1911-1995) Muzika

“Se kujt i ban thirrje muzika mbrenda nesh asht e vështirë me u kuptue, por nji gja asht e  sigurt se ajo prek nji zonë kaq të thellë sa çmenduria Lexo Me Teper.

“Virgjneshat e Betueme” dhe nji histori e imja me Burrnesha! Jozef Radi

Virgjneshat e betueme të Ballkanit: Me jetue si burrë – nji zgjedhja e lirë e malsoreve nga Daphnee Denis “Virgjneshat e betueme” (ose Burrnesha në gjuhën shqipe) janë gra shqiptare Lexo Me Teper.

Gjokë Deckaj rrëfen… …tmerret e familjes sime në kampet e Enver Hoxhës

Gjokë Deckaj rrëfen… …tmerret e familjes sime në kampet e Enver Hoxhës Dëshmi ekskluzive për Gazetën “Koha Jonë” e shqiptaro-amerikanit, Gjok Pjetër Deckaj, me origjinë nga fshati Kushe i Hotit, i Lexo Me Teper.

Friedrich Nietzsche (1844-1900) – Forca shpirtnore

“Forca shpirtnore s’asht asgja tjetër, veçse arti me e  mbajtë mbyllun në zemren tande shqetësimin…”

Shqiptari trim si ky, nuk vdes kurrë! – nga Fritz Radovani

Shqiptari trim si ky, nuk vdes kurrë! nga Fritz Radovani At Pjetër Mëshkalla s.j (25 Shtator 1901 – 28 Korrik 1988) (Portret me laps nga F.Radovani) Me datën 28 korrik 1988, populli i Shkodrës, Lexo Me Teper.

Arshi Pipa… Fëmijëria dhe adoleshenca Uran Kalakulla

Arshi Pipa… Fëmijëria dhe adoleshenca nga Uran Kalakulla Arshi Pipa u lind në Shkodër në 28 korrik 1920. Kjo është datëlindja që njihte ai. Them kështu, sepse kam gjetur në regjistrin Lexo Me Teper.

Letër e hapur Zv.Kryeministrit Niko Peleshi

Letër e hapur Zv.Kryeministrit Niko Peleshi Një protestë qytetare në mbrojtje të vlerave të qytetit të Korçës… Disa arkitektë korçarë, të vendosur në Amerikë dhe Kanada shprehin shqetësimin e tyre qytetar, në Lexo Me Teper.

Vrasja e Gjeneral Enrico Tellinit dhe Kriza e Korfuzit

Vrasja e Gjeneral Enrico Tellinit dhe Kriza e Korfuzit Përgatiti Jozef Radi Enrico Tellini ka lindur në Castelnuovo Garfagnana në vitin 1871, por kaloi vitet e para të jetës i kaloi Lexo Me Teper.

Një foto në Teqenë e Turanit (Korçë) – Luan Merdani

Një foto në Teqenë e Turanit (Korçë) dhe dy shënime nga Luan Merdani e Pëllumb Tuxhari Luan Merdani shkruan: Kjo është vërtet një foto mjaft interesante. Para një viti bëra një vizitë në Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook