Arkivë për » Mars, 2014 «

Peja në gjendje lufte! nga Erjona Gjikolli

Peja në gjendje lufte! nga Erjona Gjikolli Ngjarjet e kohëve të fundit në Pejë, dëshmojnë sa i vështirë asht ndër shqiptarë gjuha e mirkuptimit dhe ndërtimi i Shtetit të së Drejtës. Lexo Me Teper.

Georg Lichtenberg (1742-1799) – Njeriu

“Që njeriu asht krijesa ma fisnike e kësaj bote, mund të mbrrihet në kët përfundim, sepse asnji krijesë tjetër s’ka mujtë ende me e kundërshtue në kët pikë…” 

Renè Descartes (1596 -1650) – Mashtrimi

“Edhe aftësia me mashtrue asht shenjë mprehtsie dhe force, ndërsa qëllimi me mashtrue asht padyshim shenjë keqdashjeje dhe dobsie…” 

Prof. Champseix: Ja pse Kadare nuk e merr çmimin Nobel…

Prof. Champseix: Ja pse Kadare nuk e merr çmimin Nobel… nga Kreshnik Bekteshi kultplus Profesori nga Universiteti i Parisit Jean Paul Champseix, ka thënë se shkrimtari shqiptar ka njohur një sukses të Lexo Me Teper.

Jean Paul (1763-1825) – Kujtimet

“Kujtimet janë e vetmja Parajsë, prej së cilës s’mundet me na shkulë askush…”

Kongresi i Manastirit 14 – 22 nëntor 1908

Kongresi i Manastirit  14 – 22 nëntor 1908 Vendimi për alfabetin e gjuhës shqipe Kongresi i Manastirit i filloi punimet ne qytetin e Manastirit (sot Bitola), më 14 nëntor 1908 dhe vazhdoi Lexo Me Teper.

Largohet nga jeta Eleni Leka – Rodhe – gruaja e poetit të pushkatuar Genc Leka

Largohet nga jeta Eleni Leka – Rodhe… nga Bedri Blloshmi gruaja e poetit të pushkatuar Genc Leka Eleni Rrodhe, e bija e ish deputetit dhe tregtarit më të madh të qytetit Lexo Me Teper.

Motrat Islami… nga Mërgim Korça

Motrat Islami… nga Mërgim Korça Motrat Islami… pezulluar mbas 30 vitesh punë tek Zëri i Amerikës. U bënë ditë që në shtypin shqiptar, me plot të drejtë, është bërë tejet aktuale tema Lexo Me Teper.

Lek Pervizi: “Kur penat ishin si gryka armësh vrastare…”

Lek Pervizi: “Kur penat ishin si gryka armësh vrastare…” Jozef Radi interviston intelektualin dhe eruditin Lek Pervizi revista“Ars” (maj 2005) Cili është kufiri që ndan artin pikturës nga ai i poezisë? Si Lexo Me Teper.

Gaio Valerio Catullo (84-54 p. K) – Kujtimi

“Nëse për njeriun ka ndonji kënaqsi, ky asht kujtimi i t’mirave që ka lan mbas…”

Zemërimi i Avni Delvinës…

Zemërimi i Avni Delvinës… Dikush e ka zemruar Avni Delvina?!? Dhe “dikushi”, sigurisht s’është nji i vetëm po disa, sigurisht ata kanë emër dhe mbiemër; kanë fytyrë po edhe maskë; kanë ndjenja Lexo Me Teper.

Paul Laffitte (1839-1909) Idioti

“Nji idiot i vorfën asht gjithnji nji idiot, kurse nji idiot i pasun, asht gjithnji i pasun… “
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook