Arkivë për » Dhjetor, 2013 «

Çdo ditë e jetës… vlen sa vetë jeta… Jozef Radi

Çdo ditë e jetës vlen sa vetë jeta… nga Jozef Radi …ka ditë që ti nuk i pret, as beson në to, por ato vijnë… as të marrin leje, as të Lexo Me Teper.

Friedrich Nietzsche (1844-1900) – Iluzioni

“Ndonjiherë njerëzit s’duen me e ndigjue të vërtetën, sepse nuk duen me e shkatërrue iluzionin e tyne…!”!

Gjuha Shqipe At Gjergj Fishta

Gjuha Shqipe nga At Gjergj Fishta Porsi kanga e zogut t’verës, qi vallzon n’blerim të prillit; porsi i ambli fllad i erës, qi lmon gjit e drandofillit; porsi vala e bregut t’detit, porsi gjáma e rrfès Lexo Me Teper.

Mirupafshim Heroi im! Murat Akil Basha

Mirupafshim Heroi im! nga Murat Akil Basha Ti ishte heroi im… Kam njohur pak njerez të dashur si ti, që kishin guxuar gjithmonë të ëndërronin… Kam pasur fatin të kisha prind, mandej Lexo Me Teper.

Franz Kafka (1883-1924) – Dashnia

“Dashnia s’asht nji problem, si nuk asht problem makina, problem janë shoferi, udhtarët dhe rruga…” 

At Shtjefën Gjeçovi O.F.M. nga Fritz Radovani

At  Shtjefën  Gjeçovi O.F.M. nga Fritz Radovani At  Shtjefën  Gjeçovi ka lé 140 vjetë ma parë (1873) Kanuni i Lekë Dukagjinit Asht botue 80 vjet ma parë (1933) At  Shtjefën Gjeçovi në Lexo Me Teper.

Halil Jaçellari: Nji shënim, nji tregim dhe skeda e nji shkrimtari…

Halil Jaçellari – Nji shënim, nji tregim dhe skeda e nji shkrimtari të ikur shpejt… nga Jozef Radi Halil Jaçellarin e kam njohur qysh herët, jemi ndeshur e përshëndetur shpesh në Lexo Me Teper.

Stille Nacht* – 25 Dhjetor 1978 Maks Rakipaj

Stille Nacht* – 25 Dhjetor 1978 Maks Rakipaj Po jua sjell këtë pjesë me rastin e Krishtlindjeve te nxjerrë nga Kujtimet e mia Dhjetor 1978… po afronin festat e funvitit. Në kampin e Lexo Me Teper.

Tradita të lashta shqiptare që jehojnë ndër ditët tona…

Tradita të lashta shqiptare që jehojnë ndër ditët tona… Nata e Buzmit… qysh prej kohnave ma t’lashta nga Ilir Seci Sonte asht Nata e Buzmit, asht Natë e Lume dhe asht festu Lexo Me Teper.

Martin Luther King – (1929 -1968) Mendimi i Lirë

“S’asht aspak e nevojshme me bà luftë për me pasë armiq, mjafton me e thanë haptas atë çka mendon…”

Festat e Fundvitit… kolazh… nga www.mondhasan.al

Festat e Fundvitit Kolazh… nga www.mondhasan.al *** E dua bredhin e vitit të ri, të ngulur aty, brenda në det, pranë bregut! Zbukuruar me sardele, cironka e koce të ngordhura Karaburuni, me Lexo Me Teper.

Nji vit gëzimesh për gjithë Ju, miqtë e mi!

Nji vit gëzimesh për gjithë Ju, miqtë e mi! Nji vit ma parë, www.radiandradi.com, ishte thjesht nji ndërthurje mendimesh, nji çorodi idesh, nji vlim emocional që andrronte me u ba nji projekt Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook