Arkivë për » Tetor, 2013 «

Pa ty! – poezi nga John Keats

Pa ty! John Keats Në përkujtim të 218 vjetorit të lindjes nga Jozef Radi John Keats lindi në Londër, me 31 tetor 1795 dhe vdiq në Romë, me 23 shkurt 1821, poet Lexo Me Teper.

Mark Twain (1835-1910) – E vërteta

“Nëse ju thoni gjithmonë të vërtetën, s’nevojitet të mbani mend asgja prej atyre çka thoni…”

Lirim Biçaku – Në toka të pashkelura, gjen lule të paprekura!

Lirim Biçaku – “Në toka të pashkelura, gjen lule të paprekura…!” ish i përndjekuri politik, piktori Lirim Biçaku intervistoi Albert Zholi Jeta e tij ka qenë shumë e vështirë. Madje, deri Lexo Me Teper.

Epikteti (55-135) – Lumturia

“Ekziston veç nji rrugë që të çon drejt lumturisë: të ndalosh së menduari për gjëra që janë jashtë mundësisë së dëshirave të tua…” 

Shfaqja “ndryshe” e Kadaresë… nga Jozef Radi

Shfaqja “ndryshe” e Kadaresë… nga Jozef Radi Nuk them asgjë të re kur theksoj se i përkas brezit të parë që është ushqyer në mënyrën ma sistematike me veprën e Kadaresë. Lexo Me Teper.

Mustafa Kruja i drejton leter Fan Nolit në gusht 1945…

Mustafa Kruja Merlika: Gjysmën e komunistëve e shpëtova nga litari… Një letër e rrallë kjo e Mustafa Krujës drejtuar Fan Nolit në gusht 1945, kur gjendej si klandestin në një fshat Lexo Me Teper.

John Fenix – Hipokritët

Mos u besoni atyre që me rrahje përkëdhelse e qetësuese ju bien shpatullave… Më të shumtën e herëve ata stërviten para se t’u qëllojnë me gjithë egërsinë e tyre mbas Lexo Me Teper.

“Autokritika”… rrefim nga Dine Dine

“Autokritika”… Rrefim nga Dine Dine “Ore, po qo ish për të vanur kujën, jo ta themi kshua, si burri burrit. Qy ish sabotim. Ke sabotur aksionin dhe e di ku të shpie Lexo Me Teper.

Sali Berisha: Intelektuali përballë detyrave të kohës (1990)

Shfaqja e parë publike e Sali Berishës… nga Jozef Radi Në 20 maj të 1990, ndodhi shfaqja e parë publike e Sali Berishës, e shoqëruar me fjalinë, “mjek i njohur, autoritet Lexo Me Teper.

George Bernard Shaw (1856-1950) – Ndryshimet

“Asht i pamundun përparimi po s’ndodhën ndryshime… Veçse ata që s’munden me ndryshue mendimet e tyne, s’munden me ndryshue asgja…”

Robert Elsie: Si e zbulova Josef Sekelin nga Arkivi i Vjenës

Robert Elsie: Si e zbulova Josef Sekelin nga Arkivi i Vjenës Janë 50 fotografi të një koleksioni të rrallë 150-vjeçar që deri në fillim të këtij shekulli rrinin strehuar në bibliotekën Lexo Me Teper.

Në kërkim të kohës së humbur nga Prof. Ylli Popa (1990)

  Ky shkrim i Profesor Popës që u botua në dy numra të “Zërit të Popullit”, gazetë e njohur si terroriste dhe gjakatare… ishte shenja e parë e lirisë së shtypit… Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook