Arkivë për » Korrik, 2013 «

Kush duhet t’i sjellë eshtrat e Qazim Mulletit n’atdhe?!

Kush duhet t’i  sjellë eshtrat e Qazim Mulletit në atdhe… nga Jozef Radi Qazim Mulleti ka qenë dhe mbetet nji figurë që e ka lënë gjurmën e veta në histori. Ashtu Lexo Me Teper.

“Poetët e shkrimtarët e Tiranës, enveristë e ish-funksionarë…” – Fatmira Nikolli interviston Gëzim Hajdarin

“Poetët e shkrimtarët e Tiranës, enveristë e ish-funksionarë…” Fatmira Nikolli interviston Gëzim Hajdarin (gazeta shqiptare – korrik 2011) I mërguar prej vitesh në Itali, ai vjen sot në një intervistë plot Lexo Me Teper.

Shprehje popullore dhe aforizma gege… Jozef Radi

Shprehje popullore dhe aforizma gege… mblodhi Jozef Radi Pjesa ma e madhe e ktyne shprehjeve dhe aforizmave janë përdorë në familjen tonë… mbasi shpesh mbasdarkave aty mblidheshin mjaft prej atyne që Lexo Me Teper.

San Francesco d’Assisi – Puna

  “Kush përdor vetëm duart për punë, quhet puntor… Kush përdor duar dhe mëndjen quhet artizan, po kush përdor duart, mendjen dhe zemrën ai quhet artist…” 

Midis ëndrrës dhe realitetit Ferdinand Laholli (Esse)

Midis ëndrrës dhe realitetit Ferdinand Laholli (Esse) Që ëndërrimi është i qielltë, kjo tashmë dëgjohet thuajse përditshëm, por që prekja e qiellit nuk qenka ngjarje përditshmërie, kuptohet vetëm atëhere, kur me Lexo Me Teper.

“Orlandi i çmendun”… mund të gjendet në Google Lek Pervizi

Përshëndetje me nji lajm të mirë… nga Lek Pervizi Mund ta gjeni në Google “Orlandi i çmendun”! Nji kryevepër tjetër e poezisë italiane e botnore i dhurohet lexuesve dhe studiuesve shqiptarë në Lexo Me Teper.

Pjetër… domethanë… GUR!! nga Fritz Radovani

Pjetër… domethanë… GUR!! nga Fritz Radovani Shkodër, 28 Korrik 1988… 28 korrik 2013 25 vjet ma parë… Nji ditë krejt e veçantë në qytetin ku Pjetri, u kishte tregue “dyerve të ferrit” forcën Lexo Me Teper.

Lazër Radi: Mendimi i nji Intelektuali… (Dorëshkrim)

Lazër Radi: Mendimi i nji Intelektuali… (Dorëshkrim)

Lazër Radi: Murgesha dhe Poeti (Dorëshkrim)

Lazër Radi: Murgesha dhe Poeti  (Dorëshkrim)

Lazër Radi: Memoriali III – Roma (Dorëshkrim)

Lazër Radi: Memoriali III – Roma (Dorëshkrim)

Lazër Radi – Memoriali II – Shkodra (Dorëshkrim)

Lazër Radi – Memoriali II – Gjurmat e nji Ditari të Djegun Shkodra (Dorëshkrim)
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook