Arkivë për » Qershor, 2013 «

Alexandre Dumas – Miqsia

“…Miqsia qëndron në harresë të gjithçkaje çka japim, dhe në kujtesë të gjithçkaje që ne marrim…”

Fiqiri Dine: Mbani nalt moralin! Kini kurajo dhe durim…

Fiqiri Dine: Mbani nalt moralin! Kini kurajo dhe durim… Ky asht fjalimi origjinal i Ish Kryeministrit Fiqiri Dine me rastin e Festës së Flamurit, të mbajtur në nji ceremoni në Bruksel të Lexo Me Teper.

Andrra pesëqinvjeçare nga Lazër Radi (1937)

Andrra pesëqinvjeçare nga Lazër Radi (1937) Asht anakronizëm – thonë disa – me frekuentue çfaqje të ndryshme në kohnat e sotshme të turbullta e të mbushuna me përpjekje të mëdha për Lexo Me Teper.

Arthur Schopenhauer – Paraja

  “…Paraja asht lumtunia e njeriut në trajtë abstrakte, nëse Ai s’asht në gjendje me e gëzue lumtuninë njerzore në formë konkrete, ia kushton jetën veç parave…!”

A duhet ta shohim Ilir Metën si Kryeministrin e ri të Shqipërisë? Jozef Radi

A duhet ta shohim Ilir Metën si Kryeministrin e ri të Shqipërisë?? nga Jozef Radi Nji analizë e paanshme, e papaguar dhe e pa shumë pretendime… Edhe kësaj here, Zgjedhjeve të Verës Lexo Me Teper.

Ligjërimi Funksional Poetik… Ilir Seci (fb)

Sadri Ahmeti – nji buzqeshje e përjetshme midis poezisë dhe pikturës nga Jozef Radi Sadri Ahmetin e kam njoftë mbas ’91, aq sa m’ka lejue ajo kohë e paktë e takimesh Lexo Me Teper.

Mandela i Famshëm dhe Mandelët e Pafamshëm të Shqipërisë Lazër Radi

Nelson Mandela i Famshëm… dhe Mandelët e Pafamshëm te Shqipërisë!! nga Lazër Radi (Diskutim mbi librin “Mandelët e Shqipërisë” te Agim Mustës) Në hyrjen e “Arqipelagut Gulak”, Aleksandër Solzhenjcin thotë: “Një njeri i vetëm s’do Lexo Me Teper.

Kurani sure 73/10 – Dinjiteti

“Përballo me kurajo gjithçka të thonë, dhe largohu me dinjitet prej tyne…” 

Arthur Schopenhauer – Jeta

“Çdo ditë asht nji grimcë jete: çdo zgjim asht nji grimcë lindjeje, çdo agim i ri asht nji grimcë rinie, çdo pushim e gjumë asht nji grimcë vdekjeje…”

Fshisari – poezi nga Jacques Prevert

Fshisari – poezi nga Jacques Prevert Në breg t’nji lumi nji fshisar paksa i mërzitun po fshin përtueshëm e diellin e dashuruem po e kqyrte. Nji çift i dashuruem t’përqafun kalojnë përskaj dhe ai me shikim i ndjek si Lexo Me Teper.

Dy fjalë për “Orlandon e çmendun” prej përkthyesit, Prof. Guljelm Deda

Dy fjalë për “Orlandon e çmendun” prej përkthyesit Prof. Guljelm Deda I tanë Ariosti asht në këtë kryevepër të dytë (mbas Komedisë Hyjnore) të letërsisë italiane. Ky poem kalorsiak heroiko-komik, asht vazhdimi Lexo Me Teper.

George Bernard Shaw – Vlera e Njeriut

“…Kjo botë ka vetëm dy cilësi: e dobishmja dhe e padobishmja, dhe ka vetëm dy lloje njerzish: ata që vlejnë vërtet dhe ata që s’vlejnë nji grosh…!”
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook