Arkivë për » Maj, 2013 «

Hermetizmi Poetik i Moikom Zeqos nga Leka Ndoja

Hermetizmi Poetik i Moikom Zeqos nga Leka Ndoja Moikom Zeqo e transferon së pari në poezinë tonë këtë atmosferë duke përcjellë mesazhet e tija poetike të ndikuar nga ky medium i Lexo Me Teper.

Gjylpanat… poezi nga Viola Doko

Gjylpanat… poezi nga Viola Doko Du me fjetë e m’ka tretë gjumi krejt dysheku me gjylpana, kurrë s’kam dijt për me qendis pajën krejt ma punoj nana… Veç gjylpanat shti m’i ka anë për anë nëpër Lexo Me Teper.

Nderim dhe mirnjohje për nji Mbret… nga Jozef Radi (fb)

Nderim dhe mirnjohje për nji Mbret… nga Jozef Radi (fb) Shqiptarët sot përcjellin Mbretin trashgimtar, Leka Zogun e I, i biri i Ahmet Zogut, nji figurë komplekse, për të cilin historiografia Lexo Me Teper.

Mit’hat Araniti: Pesë poezi… sa nji thesar nga Jozef Radi

Mit’hat Araniti: Pesë poezi… sa nji thesar! nga Jozef Radi Ato janë pak… për dikë ndoshta fare pak… pse janë vetëm pesë poezi, kur të tjerët mund të kenë vandakë me Lexo Me Teper.

Friedrich Schiller – Shpifja

  “Ndër gjanat ma të shëmtueme të botës, ajo ma e shëmtuemja mbetet gjuha që shpif…”

Linda Ihsani: Portret Postume Klara Buda

Linda Ihsani: Portret Postume Klara Buda – New York, Falenderoj autoren Buda, në përkujtimin e mikes time, Lindës…jr Linda Ihsani, jeta dhe vdekja e saj, janë metaforë e asaj pjese intelektuale që Lexo Me Teper.

Visari… Lazri dhe Prizreni (nji ftesë dhe nji letërkëmbim)

 Visari… Lazri dhe Prizreni (nji ftesë dhe nji letërkëmbim) Në fund të qershorit të 2012, Visar Zhiti ftohet në qytetin e Prizrenit, ku promovohet romani i tij “Koha e Britmës”, mbasi Lexo Me Teper.

Soren Kierkegaard – Liria e Fjalës

“Njerëzit kërkojnë Lirinë e Fjalës si kompensim për Lirinë e Mendimit të cilën shumë rrallë e përdorin!…”

Natë andrrash… tregim nga Jozef Radi

Natë andrrash… tregim nga Jozef Radi Pranvera ndjehej n’ajri dhe pylli m’shfaqesh gjithkund në pritje… nganjiherë m’dukej si ajo bisha që rrin gati me të msye… i mjaftonin veç pak ditë Lexo Me Teper.

Parathënia e librit “Rrezja e Territ” të Leka Ndojës

Parathënia e librit “Rrezja e Territ” të Leka Ndojës nga Jozef Radi Libri i parë poetik i Leka Ndojës “Rrezja e Territ”, nuk kishte nevojë as për parathënia, as për pasthënie… ai Lexo Me Teper.

Lasgush Poradeci dhe Tirona… Bedri Alimehmeti

Lasgush Poradeci dhe Tirona… nga Bedri Alimehmeti Një ditë, pak pasi ishte kthyer nga një shëtitje, kishte mbërritur në shtëpinë e Lasgushit, Petraq Kolevica. Pasi i tregoi disa poezi të përkthyera Lexo Me Teper.

Dhjetë poezi nga libri “Kujtesa e Mjegullës” i Jozef Radit

 Dhjetë poezi nga “Kujtesa e Mjegullës” Jozef Radi – RD Apokalips Bota po u përgatit kapelet të mbeturve pa kokë… Ndër arkivole pafund monton gjithfarë hekurishtesh e nëpër muzg ato shfaqen të frikshme si autoblinda… Në kët çmendinë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook