Arkivë për » Maj 14th, 2013 «

Mësuesi që la gjurmë n’shkollën shqipe te Kosovës – nga Dr. Lazër Radi

Mësuesi që la gjurmë në shkollën shqipe të Kosovës nga Dr. Lazër Radi Fragmente nga biografia e mësuesit dhe atdhetarit Ndue Kolë Vorfi Në historinë pedagogjike kombtare shqiptare nji vend të randsishëm zen Lexo Me Teper.

Alda Merini – Gruaja

“Asht e domosdoshme për nji grua, me lanë gjurmat e veta dhe shpirtin e saj te nji burrë, pse me ba dashni jemi të gjitha të zonjat…”

Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve… Jozef Radi

Dy poezi kushtue Havzi Neles nga Jozef Radi (Fletorja e Vjeshtes – 2011) Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve… Jetoj nën nji strehë me vrasësit e poetëve ndrrojmë cigare në Lexo Me Teper.

Blerta Zhegu: Te ne, muzikë e mirë – ajo komerciale…!

  Blerta Zhegu: Te ne, muzikë e mirë – ajo komerciale…! Valeria Dedej (shekulli) Blerta Zhegu, sopranoja lirike interpretoi në Universitetin e Arteve një koncert me repertor impresionist francez Sopranoja Zhegu tashmë në momentet Lexo Me Teper.

Nji kafe me Oshon… Jozef Radi

Nji kafe me Oshon… nga Jozef Radi Për ne shqiptarët, kafja mbetet nji nga ritet ma të randsishme të ekzistencës sonë… Shprehje të tilla si: “A je për nji kafe?”; “Po Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook