Arkivë për » Prill, 2013 «

Gruaja – Fridrich Nietzsche

“…Zoti e krijoi gruan! Dhe me thanë të drejtën prej atij çasti pushoi së ekzistuemi mërzia… po njiherësh pushuen se ekzistuemi edhe mjaft gjana tjera… Kështu, gruaja u ba gabimi Lexo Me Teper.

Nji kujtim nga jeta me Selman Ndreun… Lazër Radi

 Nji kujtim nga jeta me Selman Ndreun nga Dr. Lazër Radi Ishte vera e viti 1937… Plot 56 vjet ma parë, njiqind studentë shqiptare: dhjetë nxanësit ma të mirë të përzgjedhun prej Lexo Me Teper.

Lazër Radi – poezi në gjermanisht – Ferdinand Laholli

Lazër Radi – poezi në gjermanisht - nga Ferdinand Laholli neue Übersetzungen albanischer Lyrik Lazër Radi wurde 1916 in Prizren geboren. Von 1938 – 1942 studierte er Jura in Rom und arbeitete nach Lexo Me Teper.

A jemi të gjithë injorantë! Blendi Fevziu

A jemi të gjithë injorantë! Blendi Fevziu “Njeriu është injoranti më i madh, – ka thënë Borgesi, – ai nuk di asgjë në jetë, kur nuk di as ditën e vdekjes Lexo Me Teper.

Koncerti Tashko – Nji triumf…! Lazёr Radi (1938)

Koncerti Tashko – Nji triumf…! shkrim nga Lazёr Radi (1938) Ky shkrim kaq i ndjerë, asht i shkurtit të vitit 1938, kohë kur Lazër Radi ishte në vitin e fundit të Lexo Me Teper.

Arthur Shopenhauer

“…Pothuej krejt dhimbjet tona na vijnë prej marrdhanieve që krijojmë me të tjerët…” “Dy anmiqtë e haresë njerzore mbeten dhimbja dhe mërzitja…”

Koliqi: Pishtar dritdhanës i arsimit në Kosovë – nga Lazër Radi

Pishtar dritdhanës i arsimit në Kosovë nga Dr. Lazër Radi 90 vjetori i lindjes së Ernest Koliqit (1993) Njerëzit që kanë për gjuhë amtare shqipen - ku ma shumë e ku ma Lexo Me Teper.

Si jetuan në t’njëjtin fshat familjet e 5 ish-kryeministrave

Si jetuam në të njëjtin fshat me familjet e 5 ish-kryeministrave nga Ani Jaupaj Menjëherë pas prezantimit, Dylbere Cane, rreth të 80-ave, na tha se shitësja e dyqanit me të cilën Lexo Me Teper.

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve… Visar Zhiti

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve nga diktatura komuniste… nga Visar Zhiti Ka patur një kohë paradoksale, të pabesueshme dhe të rëndë, aspak të largët, madje ngjitur me tonën sipas një muri Lexo Me Teper.

Heshtja… Edvania Paes – Cesare Pavese

“Në heshtje mundesh me i ndigjue krejt tingujt e kësaj bote… Ata s’janë askund tjetër veç thellë mbrenda teje! Sepse heshtjet s’rrëfejnë asgja, heshtjet s’kanë asgja me rrëfye…!” Edvania Paes “Mjafton Lexo Me Teper.

Brenga e nji motre… nga Dine Dine

Brenga e nji motre… nga Dine Dine Në nderim te Hana Bajraktari – Dine Me 15 Janar, u largua nga kjo jetë një prej atyre grave që, për ata që e njohën Lexo Me Teper.

E fundmja intervistë e Dr. Lazër Radit – Tefta Radi

“Kujtesa më qendroi e fortë…” E fundmja intervistë e Dr. Lazër Radit (Tefta Radi TVSH) (…Kjo asht intervista e fundit e Dr. Lazër Radit… Ishte fundqershor i vitit 1998… Gjendja e Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook