Nyjet-Arkivit për » Xhabir Tabaku «

Poetët tanë të “palexuar” – nga Xhabir Tabaku

  Poetët tanë të “palexuar” nga Xhabir Tabaku Poeti Arb Elo asht padyshim ndër ma cilësorët e ma prodhimtarët e letërsisë sonë bashkëkohore. Ndonëse i njoftun në rrethe elitare poetësh e artistësh, ai Lexo Me Teper.

Kol Mjeda (4 dhjetor 1895 – 24 prill 1951) – nga Doc. Dr. Zyhdi Zekja & Namik Kruja

Kol Mjeda (4 dhjetor 1895 – 24 prill 1951) nga Doc. Dr. Zyhdi Zekja & Namik Kruja -Kol Mjeda, deputet monarkist dhe sindikalist i njohur i Shkodrës -Kol Mjeda, atdhetar me përmasa kombëtare Një Lexo Me Teper.

Kujtime fëminie – nga Xhabir Tabaku

Kujtime fëminie nga Xhabir Tabaku Ishte një burrë i gjatë, diku te të katërdhjetat, i çpërqendruar, i pirë më së shumti… ai priste biletat e kinemasë. R….. e kishte emrin. Një herë Lexo Me Teper.

Petullat n’ujë – rrëfim nga Xhabir Tabaku

Petullat n’ujë rrefim nga Xhabir Tabaku Më bjen ndër mend si njitash, n’vogli kur shkoja me gjyshin në breg t’Bunës me zanë peshk e mandej kadalë-kadalë merrnim rrugën për Shirokë. Gjyshi bante Lexo Me Teper.

Palimpsest Poetik – nga Zija Vukaj

Mbas do rropatjesh, ia dola me e botue këtë vëllim me poezi. E ndjej se asht me vend me falenderue të gjithë miqt që më kanë mbështetë dhe inkurajue, duke Lexo Me Teper.

“Colette” – tregim nga Xhabir Tabaku

“Colette” tregim nga Xhabir Tabaku Kisha veç disa javë në Londër. Punoja te një shtypshkronjë e vogël e lodhesha shumë. Ishte e premte mbrëmje e u ktheva vonë. Shtëpia po më hante. Lexo Me Teper.

Deti i hartimeve të mia – tregim nga Xhabir Tabaku

Deti i hartimeve të mia tregim nga Xhabir Tabaku …Kur isha në shkollën fillore, kisha një mësuese që më donte shum. Përherë, javën e parë a të dytë të shkollës, na jipte Lexo Me Teper.

Dhimbje për shkodranen e talentuar… më e mirë se Irene Papas – nga Xhabir Tabaku

Dhimbje për shkodranen e talentuar… … më e mirë se Irene Papas nga Xhabir Tabaku Kur kam qenë fëmi, më ka pas pëlqye shum teatri. “Teatri Migjeni” si ndërtesë po se po, Lexo Me Teper.

Dritero Agolli (1931-2017) – Shkrimtari dhe Vdekja – 27 Opinione

Dritero Agolli (1931-2017)  Shkrimtari dhe Vdekja – 27 Opinione Më dhëmbin gjitha Vdekjet – edhe tëndja, po më shumë më dhembin Poetët e Vrarë… nga Heshtja e Poetëve që një ditë shkojnë së bashku Lexo Me Teper.

Shyqyri Çoku simbas dokumenteve dhe Arkivave… dhe dëshmive të atyre që pësuan prej tij… nga Kastriot Dervishi

Shyqyri Çoku simbas dokumenteve dhe Arkivave… dhe dëshmive të atyre që pësuan prej tij… nga Kastriot Dervishi Sot, po lexoja intervistën e ish oficerit Shyqyri Çoku, dhënë shtypit të përditshëm. U habita se Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook