Nyjet-Arkivit për » Vdekja «

Dinjiteti i një vdekjeje! nga Mimoza Leskaj

Dinjiteti i një vdekjeje! nga Mimoza Leskaj Njeriu me trup të shkurtë, me dy sy jeshilë e të vegjël, me një ecje të qetë prej burri të mençur, që i hidhte Lexo Me Teper.

“Çast lamtumire” – Djalit – poezi nga Mitrush Kuteli

“Çast lamtumire” - Djalit poezi nga Mitrush Kuteli   Pra, bir, mos qaj: ky është ligji i qenies Të vijë rrotull dhe të kthehet rishtaz Përbrenda gjirit t’amës s’amëshuar Të mosqenies.   Ku Lexo Me Teper.

Vdekja e Albert Kamysë: aksident apo vepër e KGB-së…?!? nga Ilir Seci

Vdekja e Albert Kamysë aksident apo vepër e KGB-së…?!? nga Ilir Seci Me 4 Janar të vitit 1960, do të vdiste në një aksident me makinë, Albert Kamy, (7 Nëntor 1913 – Lexo Me Teper.

Nji kafe që s’e piva dot me Edin… nga Jozef Radi

Nji kafe që s’e piva dot me Edin… nga Jozef Radi Edi Ibrahimi, është nji miku im i emigrimeve, pra mik i rrethanave të vështira dhe kemi pothuaj 15 vite që njihemi Lexo Me Teper.

Ramadan Sokoli (1920-2008) – Vdekja

“Të vdesësh mbasi mplakesh, është dukuri normale e jetës, po të mplakesh e të vdesësh faqebardhë është ngadhnjim…”

Pranoni nga ne këto fjalë… Eda e Visar Zhiti

Pranoni nga ne këto fjalë… Eda e Visar Zhiti Pak ditë pas aksidentit tragjik që i mori jetën djalit të tyre Atjonit, shkrimtari Visar Zhiti dhe bashkëshortja e tij falënderojnë të gjithë Lexo Me Teper.

Erih Maria Remarque (1898-1970) Vdekja

Kur ju e doni dikë, gjithnji mendoni: Njeni prej nesh do të vdesë para tjetrit, dhe dikush do mbetet vetëm. Nëse nuk mendojmë kështu,në të vërtetë nuk dashurojmë.

Urim Gjata: Dhëmb për dhëmb me vdekjen!

Urim Gjata: Dhëmb për dhëmb me vdekjen! Nji rrëfimi i tmerrshëm nga skëterra e burgjeve shqiptare… Një zhurmë e tmerrshme sirene çau Bjeshkët e Nemuna atë natë të ftohtë Nëndori 1989. Diçka Lexo Me Teper.

Virginia Woolf

“Jeta asht krejt si nji andërr, prej së cilës ne zgjohemi, veç kur vdesim…”

Ikja e Hanës së Plotë nga Jozef Radi

Ikja e Hanës së Plotë… nga Jozef Radi Simfoni për nji nënë: Hane Sinën… po jo vetëm për atë! Dy ditë më parë (22 dhjetor 2012), mbylli përgjithmonë sytë, nji prej atyre grave Lexo Me Teper.

M’fal Lizë! nga Jozef Radi (2011)

 M’fal Lizë! nga Jozef Radi (2011) Lajmin e humbjes së artistes Liza Vorfi, e mora vesh mbramjen e 30 janarit 2011 Të kujtojmë gjiganden, të madhnishmen Liza Vorfi në përvjetorin e saj të ndarjes Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook