Nyjet-Arkivit për » Uliksi «

Ode Skënderbeut – nga Pierfranco Bruni – Përktheu Jozef Radi

Ode Skënderbeut nga Pierfranco Bruni – Përktheu Jozef Radi (Recitim i një shkrimtari që s’e pranon historinë si nji gjurmë të racionales) . Koha e ka tha Historinë dhe qytetnimet kanë ndigjue kujtime të pafundme E Lexo Me Teper.

Ideologjia e dashurisë, përballë ideologjisë së urrejtjes nga Aurel Plasari

Ideologjia e dashurisë, përballë ideologjisë së urrejtjes nga Aurel Plasari Et’hem Haxhaidemi u kthye në atdhe në vjeshtën e vitit 1928. Mbas studimeve të mesme në Leçe të Italisë dhe Insbruk të Lexo Me Teper.

Avni Delvina 2013 Grafikë nga cikli: Tragjedi në Burizanë

Avni Delvina 2013 - Grafikë nga cikli “Tragjedi në Burizanë”   Kjo grafikë është e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë (rreth vitit 1988), e treguar ca ditë më parë në plazh, Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook