Nyjet-Arkivit për » Tasos Livadhitis «

Mbi poetin Kostandin P. Kavafis (1863-1933) dhe katër poezi të tij – nga Harallamb Fandi

Mbi poetin Kostandin P. Kavafis (1863-1933) nga Harallamb Fandi Përvjetori i një poeti, që më kujtoi kohën kur filluam ta njihnim më mirë poezinë… . Para pak ditësh nisa të shqipëroj, krahas të tjerave, Lexo Me Teper.

“Ai yll, për të gjithë ne!” – fragment poeme Tasos Livadhitis

Tasos Livadhitis (20 prill 1922 – 30 tetor 1988) Fragmente nga poema aq e njohur e tij “Ai yll, për të gjithë ne!” IV Të dua, aq sa s’mund t’i gjej as fjalët e Lexo Me Teper.

Ti di të jepesh!! Tasos Livadhitis (1922-1988)

Ti di të jepesh!! poezi nga Tasos Livadhitis Ti di të jepesh e dashur, di të jepesh e gjitha e mos të mbash asgjë për vete, veç trazimit se mos ndoshta s’ke dhënë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook