Nyjet-Arkivit për » Sokrati «

Të menduarit, rezulton gjëja më e vështirë, për sa utopike kjo mund të tingëllojë – nga Ervina Toptani

Të menduarit, rezulton gjëja më e vështirë, për sa utopike kjo mund të tingëllojë nga Ervina Toptani Gjithçka e madhe, e dukshme sot është në fakt më e vogël sesa gjurmët e Lexo Me Teper.

Vlerat e thella të librit “Pikëllim në një foto të vjetër” i studjuesit të fotografisë shqiptare Qerim Vrioni – nga Robert Martiko

Vlerat e thella të librit “Pikëllim në një foto të vjetër”  i studjuesit të fotografisë shqiptare Qerim Vrioni nga Robert Martiko “Pikëllim në një foto të vjetër” – kështu titullohet libri i fundit Lexo Me Teper.

Këto krijesa… që me elegancë i quaj bythlëpirësa… – nga Lorena di Martino (LDM)

  Lorena di Martino, deri pak kohë më parë ishte një vajzë krejt e panjohur. Edhe sot e tillë është vetëm se disa video krejt të shkurta të saj i kam Lexo Me Teper.

Alegoria e Shpellës… – nga Artan Kafexhiu

Alegoria e Shpellës… nga Artan Kafexhiu Një miku im i urtë, në një prej postimeve të tij, me kujtoi këto ditë se urtësia njerëzore ka qenë një bashkudhëtare e herëshme e njeriut. Lexo Me Teper.

Albert Kamy – një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë… nga Robert Martiko

Albert Kamy – një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë… nga Robert Martiko (shkrimtar)  Prej personalitetesh si Albert Kamy, intelektualit shqiptar i bie për detyrë të Lexo Me Teper.

Sokrat i vuejtun apo derr i kënaqun?! nga Migjeni (1911-1938)

Sokrat i vuejtun apo derr i kënaqun?! nga Migjeni (1911-1938) Në 27 maj 1933, Migjeni boton në revistën “Illyria” krijimin e tij të parë, prozën tejet tronditëse “Sokrati i vuajtun – Lexo Me Teper.

Sonete nga Uran Kostreci

Parathënie e Librit “Sonete” të Uran Kostrecit nga Petro Zheji Poezia e Uran Kostrecit është një poezi ku analiza psikologjike e gjendjeve shpirtërore të autorit zë një vend qëndror. Forma e zgjedhur Lexo Me Teper.

Tradhëtia Intelektuale… nga Prend Buzhala

Tradhëtia Intelektuale… nga Prend Buzhala (Çaste shkrimi IV, 70) 1. Nuk e di se ku e kishte hidhërimin e tij poeti i shquar anglez William Blake, kur ka thënë: “Është më e lehtë Lexo Me Teper.

Faiku: prozatori më i lartë i gjuhës shqipe!! nga Dr. Vasfi Samimi

Faiku: prozatori më i lartë i gjuhës shqipe!! nga Dr. Vasfi Samimi Faik Konica mbetet figura ma e madhe dhe ma kontraverse e kësaj kohe. Me rastin e ribotimit të librit Lexo Me Teper.

Pesë poezi… të Pier Kolond dhe nji shenim prej Jozef Radit

Pesë poezi… të Pier Kolond dhe nji shenimi vogel Pier Kolond, asht emni artistik i Pjerin Ndrekës, i cili shpesh më ka fut “detyrimin” me e lexue “pa kushte” poezinë e Lexo Me Teper.

Sokrati (470-399 p.K.) – Mendimi
 

Nuk mundem me i mësue asgja askujt… veç përpiqem me ua ba sa ma të mundun që të mendojnë!

Sokrati – Njeriu… (470 – 399 p.K)

“Αshtu si nji thes bosh që brendinë e tij e ka veç me ajër, edhe mendja e njerzve pa vlera shpirërore, fryhet nga mendjemadhësia, arroganca dhe idetë e gabuara që Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook