Nyjet-Arkivit për » Shkodra «

Shkodër, kur andja t’rrok e dishrimi me t’dasht, m’përflak – nga Albert Vataj

Shkodër, kur andja t’rrok e dishrimi me t’dasht, m’përflak nga Albert Vataj Shkodër, je njatje ku andja t’rrok e dishrimi me t’dasht, m’përflak me njaq dashuni, sa mundem veç m’u përul, e Lexo Me Teper.

Tre Poezi të hershme – nga Jozef Radi – si protestë e sotme ndaj Kryeparlamentarit të Ri – 2017

Tre Poezi të hershme – nga Jozef Radi si protestë e sotme ndaj Kryeparlamentarit të Ri – 2017 Unë Jozef Radi – protestoj publikisht ndaj emërimit e Gramoz Ruçit, në krye të Lexo Me Teper.

“Tingëllimet e Mallit” – Shkodra në poezitë e Ernest Koliqit

“Tingëllimet e Mallit” – Shkodra në poezitë e Ernest Koliqit Shkodra në mëngjes Këndojn’ s’bashku n’mëngjes pes’ kumbonare këndojn’ n’ajri mbi Shkodër ende fjetë: mbi Maranaj qet vetllen kureshtare agimi e hjedh n’liqe synin e Lexo Me Teper.

Shkodra – qyteti im i lindjes dhe i dashnisë në frymëzimet e mia… Cikël Poetik nga Anton Çefa

Shkodra – qyteti im i lindjes dhe i dashnisë në frymëzimet e mia Cikel Poetik nga Anton Çefa Nji shkulm rrezesh Nji shkulm rrezesh hollake Të diellit n’prendim E grisi çarçafin e palamë të reve. Dangë e Lexo Me Teper.

Kryeministri sërish në Shkodër, 15 mars 2016…* nga Romeo Gurakuqi

Kryeministri sërish në Shkodër, 15 mars 2016… nga Romeo Gurakuqi Shkodra jashtë partive është sot më e fortë se kurrë shpirtërisht, e bindur se udhën e saj nuk mund t’ia orientojë, Ai Lexo Me Teper.

Dy diplomat… nga Ilir Seci

Dy diplomat… nga Ilir Seci Mbas u martuam në vitin 1994, me shoqen e jetës, mes shumë përpjekjesh gjetëm një dhomë me qera ku me jetu… në nji shtëpi të vjetër te Lexo Me Teper.

Lumi i kohës… Cikël Poetik nga Desantila Qerimaj

Desantila Qerimaj - pjesë e nji fenomeni poetik… nga Jozef Radi Desantila Qerimaj, asht artiste ende e papërcaktueme qartë… po me vizione të qarta në gjithçka merr përsipër, nëse asht fjala për artin… Desantilën, Lexo Me Teper.

Lamtumirë At’ Kostantini… nga Albert Vataj

Lamtumirë At’ Kostantini… - I fundmi i Françeskanëve të Mëdhej nga Albert Vataj Sot Shkodra i jep lamtumirën, të fundmit të etërve françeskanë “Tue u mbyll me frymën e mbrame të këtij shërbestari, ne Lexo Me Teper.

Motivet e Shkodrës – poezi nga Anton Cefa

Motivet e Shkodrës Poezi nga Anton Cefa Nji shkulm rrezesh Nji shkulm rrezesh hollake Të diellit n’prendim E grisi çarçafin e palamë të reve. Dangë e përgjaktë përflaket, Zmadhohet e zvoglohet mes resh Tue përskuqë Tërthoren e Taraboshit në Lexo Me Teper.

Lulja ose Nata e Shënkollit Flutra Malo-Kuqani

Lulja ose Nata  e  Shënkollit (fragment!) nga Flutra Malo-Kuqani 6 Dhjetori, asht Dita e Shën Kollit, e shenjtorit i cili mbetet nga ma të njoftunit, ma të dashtunit e ma të nderuemit Lexo Me Teper.

Grimca shënimesh nga Ikja e nji Miti të Humorit shqiptar…

Grimca shënimesh nga Ikja e nji Miti të Humorit shqiptar… Si sot nji vjet ma parë, me 21 Nandor të 2013, u nda nga jeta artisti dhe humanisti i madh shkodran Lexo Me Teper.

Kometa e lirisë… tregim nga Gjergj Kola

Kometa e lirisë… tregim nga Gjergj Kola Requiem për Rini Monajkën Mbramja sapo ka ra dhe hijet përplasen në derë me goditje të hekurta. Spiunët e Sigurimit komunist në Shkodër kanë Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook