Nyjet-Arkivit për » Rozafa «

Legjenda e Rozafës… nga Ilir Seci

Legjenda e Rozafës… nga Ilir Seci Në të tana kulturat e botës ka rrëfime magjepsëse që nji herë e nji kohë besoheshin si të vërteta, por që sot thjesht janë të kufizueme Lexo Me Teper.

Jerina ose mbretnesha e luleve! – tregim Gjergj Kola

Jerina ose mbretnesha e luleve! tregim nga Gjergj Kola Jerina Shirokës… ia kushtoj! Në teatrin e qytetit sapo asht mbledhë mbi skenë llomi i qytetit të Shkodrës. Murlani i dimnit qi fryn prej Lexo Me Teper.

Jo, Mentor Quku! Burra si ti, nuk vdesin kurrë! nga Fritz Radovani

Jo, Mentor Quku! Burra si ti, nuk vdesin kurrë! nga Fritz Radovani Shkodra ka humbë nji qytetar dhe nji intelektual të mirfilltë… Shqipnia, ka humbë modelin e nji Atdhetari të Përsosun, Lexo Me Teper.

Porosia e Prof. Arshi Pipës… nga Fritz Radovani

Porosia  e  Prof.  Arshi  Pipës… nga Fritz Radovani Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 20 Shkurt 1991… Rrëzohet shtatorja e diktatorit në Tiranë… Shumë pak shtete të vogla si Shqipnia kanë nxjerrë Lexo Me Teper.

Duke kujtue Kardinal Mikel Koliqin Dr. Lazër Radi (1997)

Duke kujtue Kardinal Mikel Koliqin nga Dr. Lazër Radi Fati e ka dashtë, që në nji hark prej gjashtëdhjetë vjetësh të takohem disa herë me Dom Mikel Koliqin. Po përpiqem me jua sjellë lexuesve këto Lexo Me Teper.

Ngjashmëri mes Legjendës së Rozafës e Figurës së Krishtit…?

A ka ngjashmëri mes Legjendës së Rozafës dhe Figurës së Krishtit…? Nga Muri i Fb të Klodian Kojashi jetoj në nji qytet në veri të Italisë e nga dritarja e dhomës ku punoj shihet Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook