Nyjet-Arkivit për » Refleksione «

Më përtej “Dashnisë…” së Jozef Radit – ese mbi një ese nga Emrije Krosi

Dashnia, pa autor, pa kopertine pa fillim as fund – Jozef Radi Më përtej “Dashnisë…” së Jozef Radit ese mbi një ese nga Emrije Krosi rreth librit “Dashnia… pa autor, pa kopertina, Lexo Me Teper.

Për librat… autorët dhe Panairin – refleksion nga Ervina Toptani

Për librat… autorët dhe Panairin refleksion nga Ervina Toptani E premte në mbrëmje! Tirana hesht…. U enda një copë herë rrugëve të saj për të kërkuar ëndrrat që dikur i lëshoja në Lexo Me Teper.

Grimca drite nga një dasëm dhe refleksione mbi një brez që e ndërton të arthmen jashtë realiteteve të origjinës kronike e një dasme të paralajmëruar – nga Jozef Radi

Grimca drite nga një dasëm, e refleksione mbi një brez që e ndërton të arthmen jashtë realiteteve të origjinës kronike e një dasme të paralajmëruar – nga Jozef Radi * Martesat mbeten ndër Lexo Me Teper.

Vjollca – e Gëtes Johan V. von Gëtes në Gegnisht… dhe do refleksione nga Artan Kafexhiu

Vjollca – e Johan V. von Gëtes në Gegnisht dhe do refleksione nga Artan Kafexhiu Është një libërth me përkthimet e Johan V. von Gëtes, i cili më ka mësuar që 10-12 Lexo Me Teper.

Refleksion mbi 6 shkurtit 1967, 55 vite mbas – nga Nest Zefi

Refleksion mbi  6 shkurtit 1967, 55 vite mbas  nga Nest Zefi Fjalimi i 6 shkurtit 1967 i diktatorit Hoxha, ndryshe prej nji narrative formale zyrtare, simbas të cilës u mbyllën institucionet fetare të Lexo Me Teper.

Refleksione post-expozite në Muzeun Historik Kombëtar Dhjetor 2021- nga Leonardo Vocaj

Refleksione post-expozite në Muzeun Historik Kombëtar Tirana – Albania – 3-5 Dhjetor 2021 nga Leonardo Vocaj Të organizosh një Expozite Personale vetëm dhe pa asnjë mbështetje financiare në kohë krizë pandemie globale dhe Lexo Me Teper.

Fajtorë, foltore dhe falltarë… – refleksione të një tjetër dimri historik nga Jozef Radi

Fajtorë, foltore dhe falltarë… refleksione të një tjetër dimri historik  nga Jozef Radi Tashmë është dimër dhe ftohtë… Shqipëria prej kohësh është e zhytur në një çorodi e në një llum politik, prej Lexo Me Teper.

Refleksione mbi figurën e Mikel Koliqit… dhe hyrja e Dosjes Formulare Nr. 214 në ngarkim të tij!

Refleksione mbi figurën e Mikel Koliqit… dhe hyrja e Dosjes Formulare Nr. 214 në ngarkim të tij! Dom Mikel Koliqi, ka qenë figurë qendrorë e klerit katolik shqiptar, e megjithëse e kam Lexo Me Teper.

Kryevepra “Princi” i Makiavelit, – refleksione nga Ervina Toptani

Kryevepra “Princi” i Makiavelit, refleksione nga Ervina Toptani “Princi” i Makiavelit, kryevepra që ndryshoi mendimin mbi filozofinë politike, thelbin e shkencës së antroplogjisë dhe sensin e fuqisë absolute mbi pushtetin . Ky titull më lart më tremb! Lexo Me Teper.

Shkrimtarët e mëdhenj kanë gjithnjë në qendër të vëmendjes ndryshimin human, të Mirën dhe të Keqen. – Refleksione mbi poemën “Demoni” nga Robert Martiko

Shkrimtarët e mëdhenj kanë gjithnjë në qendër të vëmendjes ndryshimin human, të Mirën dhe të Keqen. Refleksione mbi poemën “Demoni” nga Robert Martiko ⁠ Një analizë e përsosur letrare dhe paralele historike të Lexo Me Teper.

Refleksione për shkrimin “Edhe unë jam Çam” – nga Pertefe Leka

I nderuar Jozef, Besoj së e keni parë këto ditë njoftimin se në Kolegjin Harvard të Sh.B.A. kujtohet tragjedia e Çamërisë shqiptare, organizuar nga shoqata e studentëve shqiptarë në “Harvard University” Lexo Me Teper.

Refleksione të vona për Teatrin Kombëtar… – nga Jozef Radi

Refleksione të vona për Teatrin Kombëtar… nga Jozef Radi Beteja për Mbrojtjen e Teatrit, mbetet beteja më jetëgjatë, më morale, më historike dhe më juridike në historinë e Shtetit shqiptar. Prej Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook